W drugiej części naszego artykułu scharakteryzujemy dwa, niezwykle szybkie, wygodne i bezpieczne sposoby płatności elektronicznych: płatność przy użyciu karty oraz przy wykorzystaniu specjalnego systemu płatności. Oba te rozwiązania zdobywają coraz większą popularność. Wymagają, bowiem od użytkownika minimalnego nakładu czasu i wysiłku. Przy stosowaniu odpowiednich zasad poziom bezpieczeństwa takich transakcji jest niezwykle wysoki.
Płatność za pomocą karty
Procedura płatności kartą jest niezbyt skomplikowana. Nie wymaga od nas wykonania wielu czynności. Gdy chcemy skorzystać z tej opcji na etapie finalizacji transakcji wybieramy właśnie kartę, jako metodę płatności. Następnie musimy podać kilka podstawowych danych karty takich, jak jej numer, data ważności oraz kody CVV2/CVC2. Te trzycyfrowe numery znajdują się na odwrocie naszej karty, tuż przy pasku podpisu. Wszystkie te informacje wpisujemy w specjalnym formularzu. Po zatwierdzeniu całej transakcji, musimy poczekać na reakcję centrum rozliczeniowego. To właśnie agent rozliczeniowy przeprowadza autoryzację naszej karty. Sprawdzona zostaje jej autentyczność, ważność oraz poprawność danych, które wprowadziliśmy do formularza. Oczywiście cały ten proces jest zautomatyzowany. Po pozytywnej weryfikacji bank obciąża naszą kartę określoną kwotą. Zadaniem centrum rozliczeniowego jest natomiast przekazanie naszych pieniędzy do sprzedawcy. Po zatwierdzeniu transakcji wszystko odbywa się już bez naszego udziału. Procedura jest bardzo szybka. Płatności w ten sposób możemy dokonać zarówno przy pomocy zwykłych kart płatniczych, jak i kart debetowych oraz kredytowych.
Specjalne systemy płatności internetowych
Specjalne systemy płatności internetowych pozwalają na transfer środków finansowych przy minimalnym zaangażowaniu osoby, która takiej płatności chce dokonać. Wszelkie dane potrzebne do realizacji transakcji są wypełniane automatycznie. Zminimalizowane zostaje w ten sposób ryzyko popełnienia błędu przy ich wpisywaniu. Co istotne, zarówno osoba dokonująca wpłaty, jak i sprzedawca po zatwierdzeniu transakcji otrzymują informację zwrotną ze strony systemu. Kupujący jest, więc pewien, że jego wpłata trafiła do odbiorcy, natomiast sprzedający może błyskawicznie i bezzwłocznie przejść do realizacji konkretnego zamówienia. W ten sposób osoba dokonująca zamówienia może je otrzymać znacznie szybciej. Ogromną zaletą szybkich płatności internetowych jest fakt, że transakcja odbywa się w środowisku dobrze znanym kupującemu, czyli na stronie jego banku, w systemie bankowości elektronicznej, w którym na co dzień dokonuje on innych płatności. Stąd większe zaufanie klientów do tej metody płatności.
Jak wygląda taka płatność w praktyce? Finalizując transakcję wskazujemy bank, za pośrednictwem, którego chcemy zrealizować zapłatę. Następnie zostajemy przeniesieni na jego stronę i musimy dokonać logowania do systemu bankowości internetowej. Po zalogowaniu zostajemy przeniesieni do formularza, który zazwyczaj zawiera już wszelkie potrzebne dane. Naszym zadaniem jest jedynie ich weryfikacja oraz autoryzacja transakcji przy pomocy kody jednorazowego lub tokena. Z systemu bankowego zostaniemy automatycznie wylogowani i przeniesieni na stronę sklepu. To chyba jedno z najprostszych i najszybszych rozwiązań w świecie płatności online.