Wiele osób ogranicza swoje płatności w Internecie do wydrukowania odpowiedniego blankietu przelewu, wpłaty gotówki dokonując już w oddziale banku lub placówce pocztowej. Tymczasem istnieje tyle wygodniejszych i szybszych rozwiązań. Warto je poznać, aby w znacznym stopniu ułatwić sobie życie.
Płatność kartą płatniczą, kredytową czy debetową
Karty płatnicze są coraz powszechniej przez nas stosowane. Płacimy nimi w sklepach stacjonarnych. Wykorzystujemy je też do pobierania gotówki z bankomatów. Okazuje się jednak, że można również za ich pomocą robić zakupy w sieci. Wybranie karty, jako metody płatności obliguje nas do podania jej podstawowych danych, a więc numeru karty, daty jej ważności oraz numeru CVV2/CVC2. Każda karta na stronie, gdzie znajduje się pasek z podpisem posiada również trzycyfrowe kody CVV2/CVC2. Wystarczy przepisać je do odpowiedniego miejsca w formularzu. Ostatnim naszym krokiem jest zatwierdzenie transakcji. Teraz cała procedura toczy się między agentem rozliczeniowym, a sprzedawcą. Agent weryfikuje autentyczność karty oraz wszelkich podanych przez nas danych i jeżeli wszystko się zgadza, bank obciąża saldo naszej karty stosowną kwotą. Następnie centrum rozliczeniowe przekazuje pieniądze do konkretnego sprzedawcy. Obawy przed korzystaniem z kart wiążą się z tym, że poufne dane podajemy na stronie sklepu, a nie w systemie bankowości elektronicznej swojego banku. Warto jednak wiedzieć, że transakcje kartą zabezpieczane są odpowiednimi protokołami przesyłania danych. Istnieje również procedura chargebacku, czyli obciążenia zwrotnego, która pozwala na reklamację płatności kartą i odzyskanie pieniędzy w określonych przypadkach.
Szybkie płatności online
Do płatności online dokonywanych za pomocą specjalnych systemów płatniczych mamy więcej zaufania, niż do transakcji kartą. Transakcja taka odbywa się, bowiem w dobrze nam znanym środowisku bankowości elektronicznej banku, w którym posiadamy rachunek. Wybierając szybką płatność zostajemy przekierowani na stronę banku, który wybieramy do realizacji transakcji. Po zalogowaniu się mamy do dyspozycji formularz, gdzie uzupełnionych jest większość danych. Nam pozostaje jedynie sprawdzenie, czy są one poprawne oraz autoryzacja transakcji. Autoryzacji dokonujemy za pomocą kodów jednorazowych, mając przy tym pewność, że nikt poza nami nie może dokonać przelewu. Ogromną zaletą systemów płatniczych jest automatyczna informacja zwrotna na temat dokonanego przelewu. Trafia ona zarówno do kupującego, jak i sprzedającego, znacznie przyspieszając proces realizacji zamówienia.
Mikropłatności
Za niektóre usługi oraz treści w Internecie możemy zapłacić korzystając ze swojego telefonu komórkowego. Usługa SMS Premium wykorzystywana jest głównie w serwisach oferujących płatne treści. Polega ona na wysłaniu pod określony numer wiadomości podanej na stronie serwisu, w odpowiedzi na którą otrzymujemy specjalny kod. Kod wpisany w odpowiednim miejscu odblokowuje dostęp np. do filmu, piosenki czy artykułu w gazecie. Dzięki mikropłatnościom sprzedaż drobnych usług w Internecie może przebiegać w dużo prostszy, bo zautomatyzowany sposób.