Nowoczesne technologie oferują nam świetne rozwiązania, zwłaszcza, jeśli chodzi o robienie zakupów. Być może za kilka lat standardem stanie się posiadanie wszystkich najważniejszych dokumentów „w chmurze” i zapomnimy o noszeniu przy sobie portfela czy gotówki. Fanów płatności mobilnych przybywa z każdym dniem, tak samo, jak rozrasta się mapa miejsc, w których możemy z nich korzystać. Dziś opowiemy nieco o rodzajach płatności mobilnych oraz ich zaletach i wadach.
Czego potrzebujemy do korzystania z płatności mobilnych?
Często wydaje nam się, że nowoczesne technologie kosztują krocie i są dostępne tylko dla wybranej grupy – zwykle gadżeciarzy lub dobrze prosperujących przedsiębiorców. Tymczasem wystarczy nam nawet najprostszy smartfon z dostępem do Internetu, by w pełni cieszyć się wygodną korzystania z płatności mobilnych. Osoby, które zdecydują się na to, by taka metoda płacenia za zakupy była dla nich podstawą, mogą się dodatkowo zabezpieczyć naładowanym powerbankiem lub ładowarką w pogotowiu. Pół żartem, pół serio dodamy, że osobom, które podchodzą z wielką niechęcią do wszelkich nowinek przyda się trochę chęci i zaangażowania w naukę obsługi aplikacji mobilnych. Pamiętajmy o tym, że różne metody płatności mobilnych są przygotowywane w celu ułatwienia nam życia i wykonywania codziennych rutynowych czynności!
Jakie mamy rodzaje płatności mobilnych?
Po pierwsze, jednym z uniwersalnych rozwiązań jest system płatności SkyCash. SkyCash działa na zasadzie wirtualnego portfela, który doładowujemy dowolną kwotą w dowolnym czasie – wszystko zależy od naszego zapotrzebowania. SkyCash jest także zupełnie niezależny od operatorów sieci komórkowych, działa wszędzie. Jak nim zapłacić? Wystarczy kierować się instrukcjami aplikacji. Plusy SkyCash – w łatwy sposób możemy zakupić dzięki tej aplikacji bilety na komunikację miejską (w całej Polsce) oraz pociągi. Zapłacimy także za miejsce parkingowe, kupimy ubezpieczenie turystyczne albo bilety do kina.
Po drugie, Blik. Płacić Blikiem może każdy, kto korzysta z aplikacji mobilnej banku partnerskiego (m. in. PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank czy T-Mobile Usługi Bankowe). Blik został całkowicie zintegrowany z aplikacją banku, żeby nim zapłacić, wystarczy, że skorzystamy z opcji „płatność Blikiem”, wygenerujemy sześciocyfrowy kod i zatwierdzimy całą operację. Nie musimy nic doładowywać, bo środku zostaną pobrane z naszego konta bankowego. Blikiem wypłacimy też pieniądze z bankomatu.