Szybkie i wygodne formy płatności to sposób na pozyskanie nowych klientów przez sklepy internetowe i aukcyjne. Kupujący właśnie tego oczekują. Przelewy internetowe nie od dzisiaj cieszą się ogromnym zaufaniem konsumentów. Coraz częściej zamiast nich, wybierane są jednak obecnie szybkie płatności internetowe, określane również mianem płatności online lub płatności elektronicznych.
Dlaczego płatności internetowe są tak popularne?
Płatności online oznaczają przede wszystkim ogromną wygodę dla kupujących w sieci, których z każdą chwilą przybywa. Są rodzajem przelewu, jednak w przeciwieństwie do niego, nie wymagają zbyt dużego zaangażowania osoby zlecającej. Wszelkie dane wypełniane są automatycznie przez system. Sprzedawca w momencie zatwierdzenia transakcji zostaje poinformowany o przelaniu określonej kwoty przez klienta. Nawet, jeżeli pieniędzy nie ma jeszcze na jego koncie, może od razu przystąpić do realizacji zamówienia. Ogromną zaletą płatności elektronicznych, jest fakt, że cała procedura odbywa się w dobrze znanym klientowi środowisku bankowości elektronicznej jego banku. Kupujący nie musi, zatem obawiać się podawania wrażliwych danych. Nic dziwnego, że takie rozwiązanie budzi zaufanie. Jest bowiem bardzo bezpieczne.
Procedura płatności online
Proces zapłaty za zakupy metodą szybkiej płatności elektronicznej nie jest długi, ani nie wymaga zbyt wielu kroków. Konieczne jest wskazanie banku, który ma realizować daną transakcję. Najczęściej mamy do czynienia z listą wyboru, na której klikamy nazwę lub symbol swojego banku. System automatycznie przekierowuje nas na stronę bankowości elektronicznej, gdzie tradycyjnie logujemy się. Po zalogowaniu otwiera się formularz przelewu, który zawiera wszelki potrzebne do dokonania płatności dane. Dla pewności możemy je oczywiście zweryfikować, ale ryzyko jakiejkolwiek pomyłki jest minimalne. Po zatwierdzeniu transakcji i jej weryfikacji za pomocą kodu lub tokena system przenosi nas z powrotem na stronę sklepu. Otrzymujemy od razu informację w postaci maila o przelaniu środków. Taką samą wiadomość dostaje sprzedawca. Może, zatem bezzwłocznie przystąpić do realizacji naszego zamówienia.