Nad Europą po raz kolejny krąży widmo recesji. Z tego powodu wiele firm już teraz szuka oszczędności. W dobie galopującej inflacji nie jest to jednak takie proste. Wzrastają bowiem nie tylko koszty zatrudnienia pracowników, ale także ceny komponentów oraz opłaty za podstawowe media. Na niekorzyść wielu branż działa także słaby złoty. Na szczęście trudna sytuacja gospodarcza nie musi od razu oznaczać bankructwa. Potrzebny będzie nam jednak dobrze przygotowany plan, którego główną dewizą będzie redukcja kosztów produkcji. Na co zwrócić uwagę opracowując plan oszczędnościowy w firmie?
Zoptymalizuj łańcuch produkcji
Czy wiesz, że wprowadzając szereg drobnych zmian w strukturach swojej firmy, możesz nie tylko zaoszczędzić, ale także sporo zyskać? Odpowiednio zaprojektowany magazyn, hala produkcyjna czy przestrzeń biurowa zwiększają produktywność pracowników, dzięki czemu firma może osiągnąć znacznie wyższe obroty bez konieczności wzrostu zatrudnienia. Często to właśnie zła organizacja pracy sprawia, że nie wykorzystuje 100% możliwości maszyn i programów. Warto przeprowadzić szczegółową analizę łańcuchów produkcyjnych i wdrażać rozwiązania, które pozwolą wyeliminować tzw. wąskie gardła, hamujące rozwój przedsiębiorstwa.
Nie bój się outsourcingu
Zdarza się tak, że pracodawcy zupełnie niepotrzebnie decydują się na stworzenie określonej jednostki organizacyjnej w strukturach przedsiębiorstwa. Jeśli zależy nam na redukcji kosztów produkcji, warto postawić na outsourcing, czyli korzystanie z usług zewnętrznych podmiotów, wyspecjalizowanych w danych usługach. Nie musimy zatrudniać całego działu księgowego czy marketingu i go utrzymywać, gdy możemy skorzystać z usług agencji reklamowych lub biur rachunkowych. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze, gdyż nie tylko płacimy wyłącznie za efekty, ale także nie musimy wynajmować dodatkowej przestrzeni biurowej do pracy tych podmiotów. Także w samym procesie produkcyjnym możemy korzystać z outsourcingu. Współpracując z firmami oferującymi usługi wykwalifikowanych specjalistów, możemy korzystać z doświadczenia inżynierów procesu, inżynierów jakości, koordynatorów projektów usprawniających, a także audytorów wewnętrznych.
Wykorzystaj swoje możliwości
Dzięki wdrożeniu nowych rozwiązań i zleceniu wybranych usług niezależnym podmiotom możemy uwolnić potencjał drzemiący w naszej firmie. Pozwoli nam to zredukować straty i odrzuty oraz zwiększy jakość wykonywanych przez nas produktów i usług. Wykorzystując maksymalnie swoje możliwości, możemy stać się bardziej konkurencyjni na rynku, gdyż w związku z ograniczeniem kosztów nasza marża nie będzie musiała być aż tak wysoka, aby sprzedaż była opłacalna. Pamiętajmy jednak, że redukcja kosztów produkcji przynosi zamierzony efekt tylko wtedy, gdy cały proces jest nieustannie monitorowany i ulepszany. Pomocna tutaj się może okazać japońska technika Kaizen, zwana także teorią małych kroków. Modyfikując detale, możemy zmienić oblicze całego przedsiębiorstwa.