Przygotowana likwidacja to stosunkowo młoda instytucja w polskim prawie upadłościowym. Pre-pack, bo tak też jest nazywana, stał się bardzo popularny wśród przedsiębiorców, którzy wpadli w finansowe kłopoty. Ze względu na nie dość precyzje przepisy rzadko stosowana jest przy upadłości konsumenckiej, ale również takie przypadki zna polska sądownictwo. Jak przeprowadzić upadłość w formie przygotowanej likwidacji? Czy jesteśmy w stanie ją przeprowadzić bez pomocy prawnika?
Teoretycznie procedura nie jest skomplikowana, jednak mimo wszystko warto nawiązać współpracę z kancelarią adwokacką. Przepisy są dość młode, prawo jest cały czas dostosowywane do rzeczywistości i bez prawniczego wsparcia cała procedura może nam zająć długie miesiące - a to właśnie szybkość instytucji, obok bezprzetargowej sprzedaży jest największym plusem tego rozwiązania.
Pozyskiwanie inwestora
Nim podejmiemy kroki zmierzające do złożenia wniosku sądowego, musimy znaleźć inwestora zainteresowanego kupnem naszego przedsiębiorstwa. Pozwoli to na przeprowadzenie postępowania bezprzetargowego i płynnego przejęcia firmy przez nowego nabywcę. Sprzedane przedsiębiorstwo jest oczywiście wolne od wcześniejszych roszczeń i nowy właściciel może zacząć zarządzać i rozwijać w pełni funkcjonującą spółką.
Audyt i wycena
Gdy mamy już inwestora zainteresowanego kupnem naszego przedsiębiorstwa musimy przeprowadzić w firmie audyt oraz wycenić wszystkie jej aktywa. Już na tym etapie pomoc adwokata może okazać się niezbędna. Pod okiem prawnika unikniemy błędów formalnych i rzeczowych, a tym samym przyspieszymy proces sprzedaży spółki.
Wniosek do sądu
Mając kupca, przygotowany audyt i wycenę aktywów, możemy przejść do złożenia wniosku do Sądu Upadłościowego. Ten niezwłocznie wyznacza zasady przeprowadzenia przygotowanej likwidacji, a także zezwala na bezprzetargową procedurę sprzedaży majątku. Sprzedaż składników majątku powinna nastąpić w ciągu 30 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku sądowego. Pozwoli to zachować ciągłość procesów biznesowych upadłego przedsiębiorstwa.
Umowa sprzedaży
Umowa sprzedaży jest ostatnim etapem pre-packu. Cała procedura od pozyskania inwestora do sprzedaży wyznaczonych składników majątków trwa zwykle od 4 do 8 miesięcy. Pozostając w stałym kontakcie z kancelarią adwokacką, mamy pewność, że wszystkie transakcje sprzedażowe są dla nas korzystne i zgodne z literą prawa. Rolą adwokata jest przeprowadzenie nas przez ten proces i wyeliminowanie wszystkich błędów i niedomówień, jakie mogą się pojawić ze strony prawnej lub formalnej.
Jak widzimy, może się okazać tak, że najtrudniejszym elementem pre-packu będzie znalezienie odpowiedniego inwestora, który będzie gotowy zainwestować swoje fundusze w naszą spółkę. Dalszą procedurę prawno-administracyjną przy pomocy dobrego adwokata przejdzie w kilka tygodni. Przygotowana likwidacja pozwoli nam uwolnić się z zadłużenia spółki, a jednocześnie nie będziemy zmuszeni do zamknięcia całego przedsiębiorstwa i niepotrzebnych, męczących spraw sądowych.
Za merytoryczne wsparcie dzięujemy https://kkpr.pl