Złożenie pozwu powinno być przemyślane, jednak zdarza się, że sytuacja powoda się zmienia i decyduje się na wycofanie pozwu. W pewnych przypadkach rzeczywiście jest to możliwe, nawet wtedy, kiedy sprawa trafiła już do sądu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie okoliczności uzasadniają cofnięcie pozwu i o czym należy pamiętać.
Cofnięcie pozwu - na czym polega?
Kodeks postępowania cywilnego określa zasady wycofania pozwu. Można je znaleźć w artykule 203. tego kodeksu. Pierwszy paragraf mówi: “Pozew można cofnąć bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku.” W tym przypadku powód może złożyć oświadczenie ustne w sądzie lub za pomocą specjalnego pisma procesowego. Ważnym aspektem tej czynności jest to, że wycofanie nie musi obejmować całości stawianych w pozwie żądań, a jedynie ich części. Przy składaniu takiego oświadczenia powód musi oznajmić dobrowolną chęć rezygnacji z konkretnych, określonych w złożonym pozwie roszczeń. Cofnięcie pozwu poprzez złożenie takiego oświadczenia jest równoznaczne z rezygnacją powoda z kontynuowania działań procesowych powiązanych z tym pozwem. Więcej na ten temat dowiesz się tu: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-cywilne/cofniecie-pozwu/.
Istotnym elementem jest również to, że cofnięcie pozwu nie oznacza ani nie zabrania wniesienia pozwu na takich samych zarzutach po raz kolejny. Co innego jednak jest wtedy, gdy wycofanie pozwu następuje wraz z wycofaniem roszczeń.
Kiedy nie jest możliwe cofnięcie pozwu?
Choć w wielu sytuacjach wycofanie pozwu jest możliwe i nie stanowi większego kłopotu, są przypadki, kiedy taka procedura nie jest możliwa. Dzięki zasadzie uprawniającej powoda do dysponowania procesem, zrzeczenie się roszczeń i wycofanie pozwu wiąże sąd. Są jednak sytuacje szczególne, kiedy sąd ma możliwość odrzucenia cofnięcia pozwu lub zrzeczenia się roszczeń. Następuje to w trzech przypadkach:
1. Kiedy czynności wymienione w pozwie stoją sprzeczne z prawem.
2. Gdy okoliczności wskazują na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.
3. Kiedy zmierzają one do obejścia prawa.
Nie są to jednak jedyne przypadki, w których nie będzie możliwe cofnięcie pozwu. W artykule 469. kodeksu postępowania cywilnego możemy znaleźć zapis o tym, że sąd może uznać cofnięcie pozwu za niedopuszczalne, kiedy będzie naruszać interes pracownika lub ubezpieczonego. Więcej na temat dziedzin regulowanych przez prawo cywilne przeczytasz na stronie: https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-cywilne/.
Jakie są skutki wycofania pozwu?
Cofnięcie pozwu nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych. Rozprawy zostają odwołane przez sąd, a osoba pozwana jest o tym powiadomiona. Znaczenie ma tutaj, w jakim stopniu powód wycofał pozew - w adekwatnym wymiarze sąd umarza postępowanie. Czasami cofnięcie pozwu wymaga również zgody osoby pozwanej. W takim wypadku, jeśli w ciągu dwóch tygodni od powiadomienia, nie złoży oświadczenia sprzeciwu - uznaje się to za zgodę.