W obecnych czasach na użytkowników Internetu czyha wiele niebezpieczeństw. Podając w sieci swoje dane musimy starać się robić to w sposób rozsądny – tak aby nasze dane nie zostały wykradzione, a my abyśmy nie zostali w kilka minut bez środków na koncie. O czym więc powinniśmy pamiętać, aby nasze płatności w sieci były maksymalnie bezpieczne? Poniżej zestaw kilku wskazówek, które pomogą nam stać się odpowiedzialnymi i rozsądnymi użytkownikami sieci.
Uważaj na publiczne hot spoty
Publicznie udostępniana sieć nigdy nie jest wystarczająco wiarygodna. Wszelkim oszustom, posługując się właśnie hot spotem najłatwiej jest dokonać przestępstwa i przechwycić nasze dane (kiedy my na przykład dokonujemy płatności) lub podmienić wpisany przez nas numer konta na inny. Jeżeli musimy dokonać płatności online najlepsze będzie wybranie sieci domowej, naszej sieci komórkowej lub innej znanej nam i wierzytelnej sieci takiej jak np. w bibliotece, czy na uczelni.
Dokładnie sprawdzaj numer konta – nawet kilka razy
Często uzupełniając dane do płatności po prostu kopiujemy numer konta i wklejamy w odpowiednią rubrykę. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Złośliwe oprogramowanie, które może bez naszej wiedzy znajdować się na urządzeniu z którego korzystamy takie jak np. VBKlip lub Banatrix, potrafi wykryć naszą czynność kopiowania rachunku bankowego, a przy tym podmieniając przy wklejaniu cyfry na inne, takie, które wcześniej zostały wskazane przez przestępcę. Właśnie z tego powodu, kiedy kopiujemy numer konta z wiadomości e-mail, sms, czy innych – koniecznie powinniśmy upewnić się, że skopiowane przez nas cyfry są poprawne.
Zawsze sprawdzaj wiarygodność stron, na których dokonujesz płatności
Jeszcze do niedawna aby skontrolować wiarygodność strony WWW wystarczyło sprawdzić czy jej adres zaczyna się od HTTPS i czy zawiera znak kłódki. Oznaczało to, że strona z której korzystamy jest bezpieczna. Niestety obecnie taki sposób weryfikacji nie wystarcza. W momencie kiedy rozwija się rynek płatności internetowych rozwija się również cyberprzestępczość. Podszywanie się pod instytucje płatnicze to obecnie bardzo częsty sposób na wyłudzenie od nas pieniędzy przez oszustów. Najczęściej do takiego rodzaju przestępstw wykorzystywana jest fałszywa domena, legalnie wykupiona, jednak przez kogoś innego niż nasz bank. Dlatego też zawsze powinniśmy weryfikować adres strony i co więcej - klikać w kłódkę, by sprawdzić komu komunikat został wystawiony.
Aby zadbać o nasze bezpieczeństwo możemy również sprawdzić czy dany pośrednik posiada certyfikat PCI DSS, który świadczy o zgodności z popularnymi systemami płatności kartami kredytowymi, a tym samym o spełnianiu norm dotyczących bezpieczeństwa.