Na czym polegają m-płatności?

News
Każdy z nas słyszał już gdzieś o tym, że dzisiaj za zakupy możemy płacić przy użyciu smartfonu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego jak ten proces działa. Otóż pod samym terminem płatności mobilnych kryje się kilka typów, w tym płatności zdalne oraz zbliżeniowe. Z tej racji, że wśród konsumentów istnieje coraz większe zainteresowanie tymi metodami płatności, serwisy pośredniczące w transakcjach online, jak Dotpay, uruchomiły opcję mobilnych płatności.

Płatności mobilne w skrócie nazywa się m-płatnościami. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o płatności bezgotówkowe, które prowadzone są z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Zwykle wykorzystuje się do tego smartfony lub tablety. Urządzenia te muszą umożliwiać łączność z Internetem bądź siecią telekomunikacyjną GSM, jeśli mają pozwolić na wykonanie transakcji. Ze względu na sposób komunikowania się urządzenia mobilnego wyróżnia się dwa rodzaje m-płatności: zdalne oraz zbliżeniowe.

Mobilne płatności zdalne
Jest to najpopularniejszy rodzaj m-płatności. Działa ona na bazie połączenia między telefonem komórkowym a serwerem za pomocą Internetu. Płatności mobilne wykorzystujące systemy płatności internetowych działają na przelewach i płatności kartami. To je stosuje się w sklepach internetowych i na innych stronach WWW. Wówczas można łatwo wykonać przelew lub zapłacić kartą. Istnieje też opcja podpięcia karty pod konto w systemie płatności, co oznacza, że przy kolejnym płaceniu w sieci nie będziemy musieli wprowadzać danych z karty. 

Mobilne płatności zbliżeniowe
Ten rodzaj płatności występuje w technologii NFC, czyli Near Field Communications, a więc Komunikacja Bliskiego Zasięgu. Jest to bezprzewodowa technologia opierająca się na wykorzystaniu fal radiowych w celu wymiany danych na bliską odległość. Zwykle odległość ta wynosić musi kilka centymetrów. Chodzi zatem o płacenie zbliżeniowe. Kartę płatniczą z technologią NFC zbliżamy do urządzenia autoryzującego, przez co zostaje nawiązane połączenie i odbywa się transfer danych, a więc należna opłata. Przy płatnościach nie przekraczających 50 zł nie trzeba wprowadzać kodu PIN. W ten sposób proces płatności jest sprawniejszy i szybszy. Technologia NFC działać może też w telefonach komórkowych. Dzięki niej urządzenia stają się też mobilnymi portfelami. Smartfony funkcjonują więc na takich samych zasadach jak karty płatnicze. Wystarczy zatem przyłożyć telefon do terminala w celu dokonania płatności i gotowe! Przykładem aplikacji wykorzystującej opisaną technologię jest np. BLIK.