Jak zadbać o sprawnie działający system płatności w sklepie internetowym?

News

Droga od przejrzenia oferty sklepu do finalizacji kupna przez klienta jest długa i wyboista. Współczesny klient sklepu internetowego jest bowiem coraz bardziej wymagający. Jeżeli sklep nie oferuje preferowanej przez niego formy płatności, klient nie będzie się długo zastanawiał. Po prostu porzuci koszyk zakupów i poszuka sklepu spełniającego jego oczekiwania i potrzeby. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego systemu płatności w sklepie internetowym.

Najpopularniejsze systemy płatności

Do najpopularniejszych form płatności internetowych należą szybki przelew, karta płatnicza, tzw. portfel elektroniczny oraz SMS Premium. Przy wykorzystaniu opcji szybkiego przelewu strona sklepu odsyła nas automatycznie do naszego banku, gdzie po zalogowaniu, możemy dokonać płatności na konto sprzedawcy. Cały proces przebiega bardzo szybko i sprawnie. Dane transakcji są uzupełniane przez system, a nam pozostaje dokonać autoryzacji. Również księgowanie takich operacji jest natychmiastowe. Dzięki temu realizacja zamówienia zostaje przyspieszona. Szybki przelew jest jedną z najczęściej wybieranych form płatności przez klientów polskich sklepów internetowych.

Do płatności internetowych mogą służyć również karty płatnicze wydawane przez banki. Dokonując płatności przy pomocy karty nie musimy logować się do systemu banku. Używamy danych znajdujących się na karcie i bez autoryzacji dokonujemy zapłaty za zakupione towary.

Specjalnie z myślą o handlu internetowym powstał sposób płatności określany mianem portfela elektronicznego. Po dokonaniu rejestracji w wybranym serwisie internetowym, możemy zasilić konto, które zostało specjalnie dla nas utworzone. Dzięki temu możemy finalizować transakcje po podaniu naszego adresu e-mail, traktowanego, jako numer konta. Za prowadzenie takiego wirtualnego konta nie zapłacimy ani złotówki. Natomiast prowizja przy dokonywaniu transakcji nie wynosi więcej, niż jeden procent.

Serwisy oferujące określony rodzaj treści za pośrednictwem internetu najczęściej proponują płatność za pomocą SMSa Premium. Wysyłając wiadomość tekstową, otrzymujemy kod, dzięki któremu możemy odblokować wybrane treści. Pobierane kwoty są doliczane do rachunku telefonicznego. Aby dokonać płatności wcale nie potrzebujemy, więc konta w banku.

O funkcjonalności systemów płatności

Aplikacje służące do dokonywania płatności za pośrednictwem internetu powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Przeciętny klient sklepu internetowego oczekuje jednego. Maksymalnego uproszczenia procesu zapłaty za towar. Niezwykle istotna jest również szybkość przeprowadzanych transakcji. Wiele z nas dokonuje zakupów internetowych za pomocą smartfona czy tableta. Wpisywanie danych potrzebnych do sfinalizowania transakcji może być w tym przypadku niesłychanie uciążliwe. Dlatego im prościej, tym lepiej. Niesłychanie ważne jest również bezpieczeństwo transakcji. Firma, z której usług chcemy skorzystać, powinna posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty. Raz utracone zaufanie klientów może mieć, bowiem katastrofalne skutki. Pamiętajmy o tym, że przyjazny i przejrzysty system rozliczeń pozwala właścicielowi sklepu skuteczniej kontrolować przepływ pieniędzy.