Sklep internetowy - formy płatności

News

Klienci sklepów internetowych są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i oczekiwań. Wymagają przede wszystkim wygody i bezpieczeństwa zakupów internetowych. Niezwykle ważny jest dla nich szeroki wybór sposobów płatności. Tradycyjne formy płatności zostały przystosowane do potrzeb handlu elektronicznego. Pojawiły się również zupełnie nowe rozwiązania, charakteryzujące się ogromną innowacyjnością. Co istotne, w sektorze handlu internetowego do płatności za zakupy wykorzystywane są nie tylko kanały internetowe. Coraz więcej sklepów zdaje się w tej kwestii na telefonię komórkową, dostrzegając jej duży potencjał. Właśnie dlatego wybór form płatności jest dzisiaj tak wielki.

Przelewy internetowe

Przelewy dokonywane drogą internetową to o wiele szybsza, tańsza, a przede wszystkim wygodniejsza forma tradycyjnych przelewów bankowych. Przelew online wymaga jedynie zalogowania się na swoje konto bankowe, wybrania polecenia przelewu i wypełnienia formularza, w którym podaje się dane odbiorcy, numer konta, tytuł przelewu oraz wybraną kwotę. Przelewy online dla bezpieczeństwa potwierdzane są kodem jednorazowym. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, przelewu z konkretnego konta może dokonać jedynie jego właściciel. Niektóre z przelewów internetowych są natychmiastowe, w przypadku innych pieniądze trafiają na konto odbiorcy na drugi dzień.

Płatności za pomocą kart płatniczych

Płatność kartą przez internet nie należy do zbyt skomplikowanych procesów. Jest wygodna zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i sprzedającego. Płatność odbywa się za pośrednictwem specjalnego formularza. Chcąc zapłacić kartą za towar lub usługę wystarczy podać w nim odpowiednie dane. Sam proces płatności przebiega automatycznie. Po autoryzacji karty, czyli weryfikacji podanych na niej danych, można dokonać transakcji. Bank obciąża wówczas kartę na wybrana kwotę, którą przekazuje na konto odbiorcy.

Płatność SMS Premium

Telefony komórkowe znalazły dziś zastosowanie również w mikropłatnościach. Tzw. SMS-y Premium są wykorzystywane przede wszystkim do zautomatyzowanej sprzedaży drobnych usług. Korzystając z usługi Premium SMS należy wysłać specjalnego SMS-a pod wskazany numer. Zarówno treść SMS-a, jak i numer, pod który trzeba go wysłać, widnieje na stronie sprzedawcy. Po wysłaniu wiadomości tekstowej klient otrzymuje z reguły SMS zwrotny, który zawiera specjalny kod. Po wpisaniu go w odpowiednim miejscu na stronie, otrzymujemy dostęp do wykupionej usługi lub wybranych treści.

Płatności gotówkowe

Okazuje się, że w internecie można płacić również gotówką i właśnie ta forma płatności należy do najbardziej popularnych. Powszechnie stosowanymi kanałami płatności gotówkowych są tradycyjny przelew bankowy dokonywany w placówce danego banku oraz przekaz pocztowy, czyli płatność w dowolnej placówce pocztowej poprzez blankiet pocztowy. To idealna forma płatności dla wszystkich, którzy nie posiadają konta bankowego czy karty płatniczej, a chcą zapłacić za zakupy w Internecie. Wystarczy, że wybiorą jeden z kanałów płatności, wydrukują blankiet zapłaty i w odpowiednim punkcie uiszczą zapłatę.