W sieci działają miliony sklepów internetowych o najróżniejszych profilach sprzedaży, dzięki czemu online można kupić praktycznie wszystko. Według wielu analiz w Polsce działa aktualnie nawet 25 tys. e-sklepów. Czy mimo tak dużej konkurencji warto otworzyć swój sklep internetowy?
Według specjalistów e-commerce sklep internetowy nadal stanowi świetny pomysł na własny biznes. Jednak, aby w ogóle zacząć myśleć o sprzedawaniu w sieci trzeba mieć pomysł i wiedzieć, co decyduje o sukcesie sklepu!
Inspiracje od najlepszych
Podobno pierwszym i jednocześnie największym sklepem internetowym jest założony na początku lat 90 tych przez Jeffa Bezosa Amazon.com. Początkowo była to księgarnia internetowa, która na przestrzeni lat rozwinęła się w nowoczesne przedsiębiorstwo handlowe oferujące bardzo szeroki asortyment, od artykułów dla miłośników kultury, sztuki i muzyki po odzież i artykuły do domu czy biura. Inne przykłade dobrych praktych to sklepy internetowe merlin.pl czy euro.com.pl, które również posiadają szeroki asortyment. Pamiętajmy jednak, że rozwijały się one latami, konsekwentnie budując swoją pozycję i zaufanie.
Zaufanie to podstawa
Oprócz pomysłu zaufanie jest najważniejszą kwestią w przypadku sprzedaży online. Żeby klient zdecydował się na zakup jakiegokolwiek produktu w naszym sklepie musi nam zaufać. To właśnie obawa przed nieuczciwymi sprzedawcami stanowi najpoważniejszy problemem e-commerce. Kiedy odwiedzamy sklep stacjonarny możemy dotknąć towaru, wziąć go do ręki, poczuć fakturę, ocenić jakość wykonania i nabyć od ręki. W przypadku kupowania przez Internet jesteśmy zmuszeni zaufać, że to co widzimy na zdjęciu w rzeczywistości wygląda dokładnie tak samo i że jeżeli zamówimy ten produkt on faktycznie do nas dotrze. Takie podejście jest typowe, szczególnie u tych osób które rzadko wykorzystują Internet do robienia zakupów albo są tradycjonalistami przyzwyczajonymi do kupowania w sklepach stacjonarnych. Jednak w szybko zmieniającym się świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie zmienia się także podejście i mentalność dzisiejszych konsumentów. Wszystkie sklepy internetowe są zobligowane do przestrzegania tych samych przepisów. Klienci mają możliwość zwrócenia każdego produktu, a ponadto mogą ze sprzedawcą dokładnie wszystko omówić i zapłacić za produkt nawet przy jego odbiorze. Oczywiście zdarzają się przypadki nieuczciwych praktyk, ale tacy oszuści są zazwyczaj szybko wyłapywani i degradowani przez użytkowników sieci. Następuje koniec internetowego „życia” takiego sprzedawcy.
Zatem planując otwarcie sklepu internetowego pamiętajmy, aby czerpać inspiracje od firm odnoszących sukcesy, posiadających ciekawy asortyment oraz postawić na budowanie zaufania wśród swoich przyszłych klientów.