Wiele osób, bez zakupów internetowych nie wyobraża już sobie codziennego życia. Ten sposób nabywania rozmaitych dóbr i usług oznacza przede wszystkim ogromną wygodę. W naszym zasięgu znajduje się szeroki asortyment produktów, od artykułów spożywczych, przez kosmetyki, ubrania, po sprzęt elektroniczny. Nie musimy w ogóle wychodzić z domu. Siedząc w kapciach na kanapie z filiżanką ukochanej kawy możemy przeglądać oferty setek sklepów internetowych. Omijamy kolejki, oszczędzamy czas oraz dbamy o stan naszego konta.
W sieci możemy jednak bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa czy próby wyłudzenia pieniędzy. Dlatego warto poznać kilka podstawowych reguł, które pozwolą nam bronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami. Zakupy w sieci mogą być bezpieczne! Należy jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Siedząc przed monitorem komputera lub z tabletem w rękach bardzo trudno jest zweryfikować, kto znajduje się po drugiej stronie.
Kolejną zasadą, która powinna być przez nas bezwzględnie przestrzegana jest używanie do zakupów internetowych wyłącznie prywatnego komputera. Zakupy w kafejkach internetowych czy pracowniach komputerowych wiążą się dużym ryzykiem wyłudzenia poufnych danych. Możemy być pewni, że oszuści, w których ręce trafią takie informacje, będą doskonale wiedzieli, w jaki sposób uczynić z nich użytek.
Dokonując zakupów, powinniśmy zawsze zachować wszelką korespondencję ze sprzedającym. W przypadku oszustwa, policja może oprzeć się na tego typu dowodach.Dobrym pomysłem jest kupowanie wyłącznie w znanych i sprawdzonych sklepach internetowych. Istnieje szereg serwisów, które mają za zadanie zbieranie opinii o sklepach oraz produktach. Dlaczego z nich nie skorzystać? Możemy także zasięgnąć opinii znajomych, popytać na forach internetowych czy w komentarzach na portalach społecznościowych. Koniecznie sprawdźmy czy dany sklep podaje na swojej stronie dane adresowe oraz działający numer telefonu. Brak takich danych jest zawsze wyraźnym sygnałem ostrzegawczym.
Dokonując płatności zawsze zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo połączenia internetowego. Strony z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa są rozpoznawalne po symbolu zamkniętej kłódki i/lub oznaczeniu „https” na początku adresu internetowego. Korzystanie z niezaufanych stron może skończyć się wyłudzeniem naszych danych. Możemy również całkowicie ominąć płatności internetowe, jeżeli nie mamy do nich zaufania. Wystarczy kupić towar z opcją płatności przy odbiorze.