Dzisiejszy rynek płatności jest coraz bardziej nowoczesny i stale otwiera się na wszelkiego rodzaju innowacje, które zupełnie zmieniają dotychczasowy wymiar kupowania. Regularnie pojawiają się nowe metody płatności, ułatwiające dokonywanie przelewów i pozwalające na szybszy obrót pieniędzmi. Płatność gotówką odchodzi do lamusa razem ze standardowymi przelewami, dokonywanymi w banku lub na poczcie.
We współczesnym, zabieganym świecie, stawiamy przede wszystkim na wygodę. Zamiast spędzać godziny w galeriach handlowych czy stać w kolejce na poczcie, wolimy kupować i opłacać rachunki w domu lub przy użyciu telefonu. Wystarczy nam do tego smartfon lub komputer i sprawdzony serwis płatności oferujący wiele możliwości spośród kilkudziesięciu metod realizacji transakcji. A jakie one są?
Płatność odroczona i e-rata
Coraz popularniejsze stają się odroczone płatności i raty online, które mogą zwiększyć wartość koszyka zakupowego. Usługa działa na zasadzie „kup teraz, zapłać później”, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które mają niespodziewane wydatki i w związku z nimi chwilowe zero na koncie. Taka płatność pozwala bez żadnych konsekwencji odroczyć płatność nawet do 30 dni. W tym czasie sklep dostaje całość środków od razu na swój rachunek. Raty online przydadzą się klientowi wówczas, gdy ten nie dysponuje wystarczającą ilością gotówki lub nie chce przegapić okazji, na którą spontanicznie trafił w e-sklepie. Z rozwiązania można skorzystać również wtedy, gdy buduje się swoją historię kredytową. Z kolei z perspektywy właściciela sklepu internetowego jest to kolejna zachęta dla klientów, która ma przyciągnąć nowych nabywców oraz zaproponować inne opcje płatności stałym klientom. Warto również dodać, że od transakcji ratalnych nie jest pobierana żadna prowizja.
Biometria
Jest to technologia, która obecnie rewolucjonizuje metody płatności. Stosując ją w sklepach online i fizycznych punktach sprzedaży, znacznie skraca się czas potrzebny na autoryzację całej transakcji. Do takich rozwiązań należy np. płatność przy pomocy selfie, którą wprowadziło Mastercard. Żeby zrealizować transakcję zdjęciem, należy skonfigurować zdjęcie swojej twarzy z aplikacją mobilną. Wówczas w trakcie zakupów wystarczy spojrzeć w obiektyw kamery, aby program porównał widok twarzy z wcześniej wykonaną fotografią. Następnie trzeba tylko mrugnąć. To jednak nie wszystko. Na rynku jest jeszcze inne rozwiązanie, polegające na wszczepieniu pod skórę dłoni między kciukiem a palcem wskazującym mikrochipu. Może on zastąpić np. bilet upoważniający do przejazdów krajowymi kolejami SJ. Wystarczy, że machniemy pracownikowi ręką, aby ten wiedział, że bilet jest ważny. Możliwe, że w przyszłości mikrochipy zastąpią karty płatnicze lub będą służyć do autoryzacji płatności online.