Blik z miesiąca na miesiąc rośnie w siłę! Według statystyk z 2017 roku, skorzystało z niego ponad 6 milionów użytkowników, którzy wykonali około 33 miliony transakcji. Blik przez cały czas rozszerza sieć swoich usług – do programu dołączają kolejne banki, punkty usługowe oraz nowi klienci. Czym jest Blik? Skąd się wziął? Jakie są plusy i minusy płatności mobilnych Blik? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Jak działa Blik
Blik jest nowoczesną metodą płatności mobilnej, co oznacza, że nie potrzebujemy mieć przy sobie żadnej karty płatniczej ani gotówki, by zapłacić za zakupy. Blik został zintegrowany z aplikacją mobilną banku partnerskiego (uczestniczącego w programie, do stycznia 2018 były to banki: PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe). Potrzebujemy zatem najprostszy smartfon z dostępem do Internetu oraz aplikację naszego banku. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób generujemy sześciocyfrowy kod, który następnie wpisujemy do terminalu płatniczego i zatwierdzamy operację. Wystarczy się zalogować i zaznaczyć opcję „płatność Blikiem”.
Plusy
Dostępność usługi jest niewątpliwym plusem. Jak już wspomnieliśmy, dzięki rozwiązaniu Blika nie musimy mieć przy sobie ani karty płatniczej, ani portfela. Wystarczy sam telefon. Kolejnym plusem jest szybkość dokonywania transakcji, dzięki czemu oszczędzamy także czas! Warto także śledzić na bieżąco aplikację swojego banku, ponieważ użytkownicy korzystający z Blika mogą skorzystać z tzw. Blikomanii, czyli podstrony, na której udostępniane są rozmaite rabaty na usługi. Kolejnym plusem Blika jest też szerszy zakres jego możliwości – z Blikiem wypłacimy pieniądze z bankomatu, zrobimy szybki przelew podając jedynie numer telefonu odbiorcy (a nie 26 cyfrowy numer konta) czy zapłacimy za zakupy na Allegro oraz innych polskich stronach. Zaznaczmy, że przelewy Blikiem lub inne usługi będą kosztowały nas zależnie od tego, jaki rodzaj konta bankowego posiadamy – tutaj trzeba zapoznać się z ofertą banku.
Minusy
Jeśli mielibyśmy wskazać minusy korzystania z Blika, to byłaby to techniczna strona tego rozwiązania. Czasem może się zdarzyć, że nie zabierzemy ze sobą ładowarki do telefonu lub powerbanka, więc kiedy telefon się rozładuje – nie zapłacimy za nic nie mając przy sobie gotówki. Minusem może być także wymóg połączenia internetowego, jeśli będziemy w miejscu o słabym zasięgu, też możemy mieć problemy ze skorzystania z Blika - ale te sytuacje na szczęście zdarzają się coraz rzadziej.