Przygotowanie transmisji on-line nie jest proste. Wymagane jest nie tylko doświadczenie i odpowiednie umiejętność, ale również sprzęt wysokiej klasy. Wszystko po to, by prezentowany później (lub w czasie rzeczywistym!) obraz był naprawdę wysokiej jakości. Jak się przygotować do zrealizowania takiej transmisji on-line?
1. Odpowiedni operatorzy – to klucz do tego, by cała transmisja przebiegła bezproblemowo oraz wyglądała naprawdę dobrze. Wbrew pozorom, nie każdy może chwycić za kamerę – warto postawić na specjalistów, zwłaszcza jeżeli podczas wydarzenia będzie działo się wiele. Jeżeli zakładamy, że osoby na transmisji będą się poruszać oraz będzie ich kilka, warto nie oszczędzać na operatorach i wybrać osoby doświadczone i kompetentne.
2. Kamery – to kolejny z kluczy do sukcesu. Sprzęt powinien prezentować naprawdę wysoką jakość oraz rozdzielczość wynoszącą przynajmniej FullHD, jednak często warto wybrać nawet 4K, która obsługiwana jest nawet przez filmy na portalu YouTube. Warto pamiętać, że same kamery mogą być wypożyczone, powinien być to jednak zawsze sprzęt, z którego umie korzystać wybrany przez nas operator lub operatorzy.
3. Dźwięk – zapomina o nim zbyt wiele osób, które realizują transmisję on-line. Warto upewnić się jeszcze przed jej rozpoczęciem, że każdy z uczestników ma właściwie podpięty mikrofon, jego głośność jest odpowiednia i zestawiona razem z innymi mikrofonami – tak, by poszczególni uczestnicy transmisji nie byli słyszani albo ciszej, albo głośniej niż inni. W tym wypadku często warto zdecydować się na mikrofony krawatowe, które z jednej strony potrafią generować dźwięk naprawdę wysokiej jakości, z drugiej strony są dyskretne i łatwe do przypięcia, nie zajmują również rąk osób prowadzących dane wydarzenie.
4. Odpowiednia platforma – warto już na samym początku zdecydować się, na której platformie (lub platformach) będzie odbywała się transmisja? Warto zapoznać się z wytycznymi technicznymi, ograniczeniami oraz możliwościami poszczególnych z nich. Wpłynie to często na dobrany przez nas sprzęt – nie ma sensu decydować się na rozdzielczość 4K, jeżeli dana platforma oferuje obsługę jedynie fullHD. Do wyboru mamy takie platformy, jak YouTube, Facebook, Twitch, Vimeo, Livestream, Ustream czy realizację transmisji na serwerze zewnętrznym.
5. Testy – warto je przeprowadzić przed uruchomieniem transmisji, by upewnić się, że wszystko działa dobrze. Warto odpowiednio wcześniej uruchomić transmisję, np. na zablokowanym kanale na danej platformie, by upewnić się, że z niczym nie mamy problemów. Warto zrobić to na tyle wcześniej, by mieć czas na ewentualne korekty czy ingerencję w ustawienia konkretnego sprzętu.
Artykuł powstał we współpracy z Szok.biz.