Coraz częściej będąc w sklepie stacjonarnym czy też w restauracji możemy dostrzec, że mało kto wyjmuje gotówkę z portfela, zdecydowana większość Polaków woli po prostu wyciągnąć kartę płatniczą, zbliżyć ją do terminala i gotowe. Ostatnimi czasy kartę debetową czy też kredytową zaczyna zastępować telefon, co jest już dość sporym fenomenem. Łatwo się więc domyślić, że producenci urządzeń, a także operatorzy usług finansowych pokładają w płatnościach mobilnych wielkie nadzieje. Jak to wszystko jednak wygląda w praktyce? Zapraszam do lektury tego artykułu!
Jak Polacy zapatrują się na płatności mobilne?
Otóż okazuje się, że chęć wypróbowania mobilnej metody płatności wyraziło aż 67% osób, które brawo udział w badaniu. Później okazało się, że do badania podeszło tylko osiem procent badanych. Jednak to wystarczyło, ponieważ już pierwsze próby używania płatności mobilnych zachęciły aż trzy czwarte z 8% badanych osób do dalszego korzystania z tego rodzaju technologii. Obecnie jednak nie potrzebujemy żadnych badań na temat, ponieważ wystarczy rozejrzeć się w swoim najbliższym środowisku, aby dostrzec jak bardzo płatności mobilne stały się ostatnimi czasy popularne wśród Polaków.
Jak zacząć korzystać z płatności mobilnych?
Korzystanie z płatności mobilnych jest dość proste. Musisz spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim ważne jest, abyś posiadał aktywne konto w banku, którym będziesz zasilał swój telefon. Ponadto koniecznie musisz być właścicielem smartfona, który posiada moduł NFC (nie masz się co martwić, teraz jakieś 80% urządzeń ma taki moduł). Jeśli masz już odpowiedni telefon oraz aktywne konto w banku to pora ściągnąć aplikację mobilną, skonstruowaną odpowiednio przez bank, która będzie obsługiwać Twoje płatności. Na koniec musimy zadbać także o to, aby mieć kartę płatniczą (ale zwykle, jeśli masz konto bankowe tzn., że posiadasz także kartę płatniczą) – może być on realna w postaci kawałku plastiku albo istniejąca tylko w wersji wirtualnej, elektroniczna. Czasami niektóre banki mogą wymagać od Ciebie posiadania specjalnej karty SIM, którą zwykle masz możliwość kupić u operatora.
Płatności w technologii NFC czy HCE?
Jeżeli chodzi o płatności simo-centryczne, które używają karty SIM-NFC to mają one za zadanie przechowywać dane karty płatniczej, które oczywiście są zakodowane. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie na pewno dokonywanie płatności w technologii HCE (Host Card Emulation), ponieważ możemy to robić niezależnie od tego jaką kartę SIM mamy w naszym smartfonie. Poza tym jest to wygodniejsze i bardziej nowoczesne rozwiązanie, gdyż wszelkie dane z naszej karty płatniczej w ogóle nie są zapisywane na naszym telefonie.