Osoby korzystające z bankowości elektronicznej powinny zdawać sobie sprawę z czyhających na nie niebezpieczeństw. Oszustw i prób wyłudzenia danych jest wiele. Można się jednak przed nimi chronić, stosując kilka podstawowych zasad. Oto najważniejsze z nich:
Tożsamość zawsze pod szczególną ochroną!
Bez względu na to, czy korzystamy z usług bankowości internetowej, czy nie, ochrona danych osobowych jest niezwykle istotną kwestią. Nie tylko w świecie wirtualnym powinniśmy strzec naszych danych. Pilnowanie takich dokumentów, jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy musi być naszym priorytetem. Bardzo często pochopnie udostępniamy te dokumenty osobom trzecim, nawet wówczas, gdy nie jest to konieczne. Ile razy zdarzyło nam się zostawić dowód osobisty w zastaw, np. wypożyczając jakąś rzecz? W razie zagubienia dokumentów lub ich kradzieży naszym pierwszym krokiem powinno być zastrzeżenie ich w banku. Mamy wówczas gwarancję, że nasze dane nie zostaną wykorzystane w złym celu. Zarówno przestępcy w realnym świecie, jak i oszuści internetowi potrafią bardzo sprytnie wykorzystać otwartą furtkę, jaką jest wejście w posiadanie cudzego dowodu czy innego dokumentu.
Bezpieczne płatności kartami!
Płatność kartą wymaga zawsze dużej ostrożności. Tymczasem często nie stosujemy nawet podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najlepszym przykładem jest zapisywanie w różnych miejscach numerów kart i PIN-ów oraz udostępnianie kart i PIN-ów niewłaściwym osobom. Płacąc kartą pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby pod żadnym pozorem nie tracić jej z oczu. Nie pozwalajmy zabierać jej na zaplecze sklepu czy restauracji. Mamy prawo do tego, aby cała procedura płatności odbywała się w naszej obecności. Dobrze jest także ustalić pewne limity bezpieczeństwa dotyczące wypłat w bankomatach czy płatności bezgotówkowych.
Odpowiedzialne korzystanie z usług bankowości elektronicznej!
Bezpieczeństwo transakcji internetowych zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych są długie i skomplikowane hasła bezpieczeństwa. Unikajmy również zapamiętywania ich przez przeglądarki. Pamiętajmy o tym, aby po zakończeniu każdej sesji wylogować się z systemu. Zwracajmy szczególną uwagę na poprawny adres internetowy. Strona powinna być zabezpieczona odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. „Bezpieczne” strony rozpoznamy z łatwością po oznaczeniu „https” w pasku adresu albo symbolu zamkniętej kłódki. Nie korzystajmy z bankowości elektronicznej w miejscach, w których komputery są ogólnie dostępne np. w kafejkach internetowych oraz w otwartych punktach WiFi.