Jeżeli myślimy o sprawnie działającym sklepie internetowym i pragniemy odnieść sukces w handlu elektronicznym, powinniśmy zająć się wdrożeniem e-płatności. To wymóg dzisiejszych czasów. Wbrew pozorom, wcale nie jest to skomplikowany proces. Mamy do swojej dyspozycji gotowe skrypty lub moduły sklepu, które umożliwiają wysłanie komunikatu o żądaniu transakcji oraz odebranie odpowiedzi na temat wyniku transakcji. Integracja strony z szybkimi płatnościami internetowymi nie jest także związana ze zbyt wysokimi kosztami.
Dostawcy serwisów sprzedażowych robią wszystko, co w ich mocy, aby maksymalnie uprościć cały proces. Zapewniają, zatem gotowe integracje z najbardziej popularnymi systemami płatności. Wraz z oprogramowaniem sklepu internetowego otrzymujemy numer ID klienta, stosowne hasła oraz klucze autoryzujące. Podanie tych informacji w zasadzie wystarczy, aby móc korzystać z szybkich płatności.
Niektórzy operatorzy płatności proponują swoim klientom również gotowe skrypty, które można z powodzeniem wykorzystać na stronach niemających nic wspólnego z tradycyjną sprzedażą wysyłkową. Takie rozwiązanie generuje jednak dodatkowe prace programistyczne. Należy wziąć, zatem pod uwagę fakt, że pojawią się dodatkowe koszty.
Czy szybkie płatności internetowe są obecnie koniecznością? Z pewnością jest to ogromne ułatwienia zarówno dla kupujących, jak i dla samych sprzedających. Płatności elektroniczne oznaczają szybszy oraz uproszczony proces zakupów. Dokonywane w ten sposób transakcje są również o wiele bezpieczniejsze. Ryzyko związane z przesyłaniem środków finansowych drogą elektroniczną jest dzisiaj dosyć duże. Jednak przy wykorzystaniu powszechnie znanych i sprawdzonych systemów płatności można je znacznie zminimalizować.
Za zintegrowanie sklepu z systemem szybkich płatności internetowych przemawia wiele argumentów. Pierwszym z nich jest komfort klientów sklepów internetowych oraz sprzedawców. Kolejny to automatyczne uzupełnianie danych w formularzach płatności, dzięki czemu ryzyko błędów jest mniejsze. W wyniku uruchomienia płatności elektronicznych klient sklepu oraz sprzedawca otrzymuje błyskawiczną informację zwrotną. Dla kupującego oznacza to pewność, że cała transakcja przebiegła poprawnie. Sprzedający może natomiast bardzo szybko rozpocząć realizację zamówienia. Coraz więcej osób docenia również możliwość dokonywania wpłat w walutach obcych. Z punktu widzenia sprzedawcy ogromnym plusem jest także wygodny panel administracyjny, dzięki któremu sprzedawca jest w stanie cały czas kontrolować zestawienia dokonanych płatności.
Sklepy umożliwiające klientom płatności elektroniczne są też bez wątpienia postrzegane, jako bardziej nowoczesne, wiarygodne oraz solidne.