W ostatnich miesiącach wiele słyszy się o nowym sposobie realizacji płatności, jakim jest systemem BLIK. Czym jednak właściwie jest to rozwiązanie? Otóż BLIK to po prostu system płatności mobilnych, opracowany przez spółkę Polski Standard Płatności w 2013 roku. Oficjalnie ta metoda płatności została udostępnione klientom w 2015 roku i od tego czasu stawała się coraz bardziej popularna wśród klientów e-bankowości. Obecnie w projekcie uczestniczy aż 9 banków: PKO Bank Polski, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Całość nadzoruje Krajowa Izba Rozliczeniowa.
Zasada działania systemu BLIK jest dosyć prosta. Rozwiązanie to oparto się na generowanych w telefonie komórkowych jednorazowych kodach. Chcąc korzystać z systemu musimy zainstalować aplikację mobilną z danego banku, w którym posiadamy konto. System proponuje swoim użytkownikom kilka praktycznych funkcjonalności, którymi między innymi są płatności w punktach naziemnych, płatności internetowe, wypłaty gotówki z bankomatów, czeki BLIK oraz przelewy na telefon.
Jakie zalety posiada system BLIK
Do największych zalet systemu BLIK trzeba zaliczyć jego wielką wygodę. W sytuacji, gdy chcemy wyskoczyć szybko na zakupy i okazuje się, że nie mamy przy sobie wystarczającej ilości gotówki, a kartę do bankomatu zostawiliśmy w domu, będziemy mogli skorzystać z naszego smartfonu. Podobnie rzecz wygląda z niedziałającymi bankomatami. Do tego, spora ilość banków, chcąc zachęcić użytkowników do korzystana z BLIK-u, oferuje liczne korzyści finansowe związane z płatnością tą właśnie metodą. Płacąc więc BLIK-iem możemy zbierać specjalne punkty i otrzymywać za nie dodatkową gotówkę lub korzystać z atrakcyjnych promocji.
Gdzie można płacić BLIK-iem?
Obecnie systemem BLIK możemy zapłacić w zdecydowanej większości supermarketów, które wyposażone są w terminale i oznaczone są specjalnym logiem BLIK. To oczywiście nie wszystko! Nowa metoda pozwala na uiszczenie opłat za zakupy w ponad 30 000 sklepach internetowych, w których płatności realizowane są za pomocą takich operatorów e-transakcji, jak PayByNet, DotPay, CashBill, BlueMedia, Przelewy24, First Data Polcard, Tpay.com, PayU, e-Card, ESprzedaz.com czy Sellingo. Dodatkowo, płatności BLIK-iem są też zintegrowane z największym serwisem handlowym w Polsce – z Allegro. Tym sposobem zapłacimy również na stacjach paliw Shell i Orlen. BLIK pozwala też na swobodną wypłatę gotówki z bankomatów, tylko i wyłącznie za pomocą wygenerowanego kodu w smartfonie, a więc bez karty bankomatowej! BLIK-iem możemy też zapłacić na poczcie i w urzędzie. Tylko w ostatnim roku Poczta Polska wdrożyła system w 4600 placówkach. Oznacza to, że w urzędach za pomocą BLIK-a zapłacimy za wyrobienie paszportu, prawa jazdy, czy jakąkolwiek inną sprawę urzędową.