Zakupy internetowe stają się wśród naszych rodaków coraz bardziej popularne. Pokochaliśmy ten sposób kupowania, bo wiąże się z ogromną wygodą. Aby zdobyć upragniony przedmiot, bez względu na to, czy jest to książka, sprzęt elektroniczny, kosmetyki czy ubrania, nie musimy wychodzić z domu. Siedząc przed monitorem komputera lub z tabletem w dłonie możemy szperać, przeglądać i wybierać towary spośród tysięcy ofert najróżniejszych sklepów online, zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Nie narażamy się na kolejki. Oszczędzamy swój czas, a nie rzadko również pieniądze.
Niestety handel internetowy ma również swoje negatywne oblicze. W sieci, tak samo jak w realnym świecie, możemy natknąć się na próby oszustwa czy wyłudzana pieniędzy. Jak się przed tym bronić? Okazuje się, że zakupy internetowe mogą być bezpieczne. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim w wirtualnym świecie wykorzystajmy jedną z podstawowych reguł obowiązujących kierowców. Zasada ograniczonego zaufania niejednokrotnie pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Niestety siedząc przed monitorem komputera nie mamy możliwości dokładnego sprawdzenia, kto znajduje się po drugiej stronie.
Do zakupów internetowych używajmy zawsze swojego prywatnego komputera. Zakupy w kafejce internetowej mogą skończyć się dosyć łatwym wyłudzeniem poufnych danych, a nie chcemy przecież, aby informacje takie trafiły w ręce oszustów. Oni będą wiedzieli, w jaki sposób je wykorzystać. Dobrym pomysłem jest zachowanie korespondencji ze sprzedającym. W razie oszustwa policja będzie miała podstawę do szybkiego ujęcia sprawcy.
Gwarancją bezpieczeństwa może okazać się korzystanie ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych. Sprzedawcy posiadający już pewną renomę w sieci i wyrobioną markę nie będą ryzykować utraty dobrej opinii, gdyż oznacza to dla nich po prostu straty finansowe. Zanim dokonamy zakupów sprawdźmy opinie o konkretnym sklepie. Zasięgnijmy rady u znajomych czy na forach internetowych. Istnieją również specjalne serwisy internetowe, które zajmują się zbieraniem opinii o sklepach i produktach. Zwracajmy uwagę na to, czy sklep podaje swój adres oraz numer telefonu. Brak takich informacji powinien sprawić, że w naszej głowie zapali się lampka ostrzegawcza. W przypadku zakupów na aukcjach internetowych sprawdźmy także komentarze o sprzedającym. Naszą czujność powinny wzbudzić nie tylko negatywne komentarze, ale również brak lub mała ilość pozytywnych opinii.
Korzystając z opcji płatności kartą kredytową uważajmy na to, czy połączenie internetowe, z którego korzystamy jest bezpieczne. W przeciwnym razie przesyłane przez nas dane mogą zostać wykorzystane przez nieuprawnione osoby. Bezpieczne strony rozpoznamy z łatwością po symbolu zamkniętej kłódki w dole strony lub oznaczeniu „https” w pasku adresu. Jeżeli nie chcemy korzystać z płatności internetowych, zawsze możemy zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Ryzyko jest wówczas najmniejsze.
Nawet stosowanie wszelkich zasad ostrożności może nie uchronić nas przed sprytnym oszustem. W sytuacji, gdy zamiast zamówionego towaru otrzymujemy puste pudełko, skontaktujmy się od razu z policją i przekażmy jej jak najwięcej informacji oraz dowodów np. w postaci korespondencji mailowej.