Współcześnie konsumenci coraz chętniej zakupy robią w sieci. Wynika to głównie z tego, że Internet oferuje bardzo atrakcyjne ceny, większy wybór oraz wygodne metody płatności. Z e-zakupów korzystają zarówno młodzi, jak i starsi użytkownicy, którzy obok nabywania nowych towarów opłacają też swoje rachunki. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązanie jest ekspresowa realizacja transakcji, a wszystko bez wychodzenia z domu.
W dzisiejszych czasach, użytkownikom sieci zależy głównie na zrealizowaniu usługi w jak najkrótszym czasie, przy minimalnym wysiłku. Do najchętniej używanych form płatności należą przelewy realizowane przy użyciu kart płatniczych. W tym przypadku świetnie sprawdza się płatność „one-click”, którą oferuje m. in. Dotpay.
Jak to działa?
Forma „one-click payment” pozwala na zachowanie danych karty płatniczej w systemie, po wcześniejszej zgodzie klienta. Sprawia to, że kolejne zakupy będą zatwierdzane już tylko jednym kliknięciem. Klient nie musi więc przechodzić przez żmudny proces podawania pełnych danych karty płatniczej podczas dokonywania następnej płatności w systemie. Sprzedawca w zleceniu płatności przekazuje właściwe współczynniki, a kupujący wyraża zgodę na zapisanie danych karty przez wybranego operatora płatności online. Oczywiście całość zebranych informacji jest bardzo dobrze zabezpieczona, co muszą potwierdzać właściwe certyfikaty. Bardzo ważne jest zatem, aby upewnić się, czy pośrednik systemu płatności je posiada. Po zapisaniu danych karty płatniczej klient zyskuje możliwość kupowania za pomocą jednego kliknięcia. Metoda ta maksymalnie skraca czas realizacji transakcji w e-sklepie.
Jakie są korzyści dla e-sklepów?
Forma „one-click payment” to idealne narzędzia dla sklepów, których klienci wracają w nieregularnych odstępach czasu, płacąc za każdym razem inną sumą i wybierając bardzo różne produkty. Chodzi o zakupy impulsywne, których dokonujemy często spontaniczne, za małe kwoty. Jeśli sklepy internetowe nie posiadają rozwiązań płatniczych opartych na jednym kliknięciu, muszą liczyć się z faktem, że ich klient dostanie wystarczająco dużo czasu na rezygnację z usługi i porzuci e-koszyk w trakcie dokonywania zakupu. Współcześni konsumenci cenią sobie przede wszystkim szybkość, przejrzystość, czas oraz wygodę, tak więc istotne jest to, aby dostęp do oferty możliwy był przez 24 godziny. Dodatkowo ważne jest aby zakupy można było zrobić bez wychodzenia z domu. Sklepy powinny zapewnić też jak najkrótszy czas oczekiwania na zamówienie, ponieważ e-konsumenci chętniej wracają do sklepów, które odpowiadają na ich potrzeby i zapewniają przejrzystą transakcję. Internauci preferują krótki i jednoetapowy formularz oraz sprawny proces płatności online.