Zakupy w sieci otworzyły przed nami mnóstwo nowych możliwości. Stały się okazją to wyszukiwania fantastycznych okazji cenowych, porównywania ofert i korzystania z szerokiej dostępności najróżniejszych produktów. Od artykułów spożywczych, przez kosmetyki, ubrania i buty, po sprzęt elektroniczny i AGD. Co istotne, coraz więcej Polaków dokonuje zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, bo handel internetowy za nic ma granice. Zakupy online w zagranicznych e-sklepach oznaczają konieczność płatności w obcej walucie. Wciąż jeszcze wiele zagranicznych sklepów nie daje nam możliwości płacenia w złotówkach. Niestety zakupy online w obcych walutach często generują dodatkowe koszty. Podpowiadamy, jakie formy płatności wybrać, aby takie zakupy były szybkie, łatwe i przyjemne.
Jakie płatności mamy do wyboru?
Do najpopularniejszych metod płatności w sieci należą płatności kartą. Nie ma krajów europejskich, w których karty nie byłyby respektowane. Płatność przy użyciu karty wymaga jedynie podania numeru karty, daty jej ważności numerów CVC2 lub CVV2 oraz danych właściciela karty.
Następny powszechnie stosowany sposób płatności to przelew bezpośredni. Wystarczy zlecić taki przelew w banku i wskazać, że jest on realizowany na rachunek zagraniczny, aby zagraniczny sklep internetowy otrzymał zapłatę za wybrane przez nas produkty. Konieczne jest w tym przypadku okreslenie odpowiedniej waluty oraz podanie numeru konta bankowego w formacie IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego). Każdy kraj posiada swoje wytyczne w tym zakresie. Należy zwrócić na nie uwagę przed dokonaniem transakcji. Kod BIC (SWIFT), podawany przy okazji przelewu służy do identyfikacji zagranicznego banku. Przelew zagraniczny wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Po pierwsze pojawia się konieczność przewalutowania złotówek według obowiązującego kursu. Niestety, nie zawsze kurs bywa korzystny dla konsumentów. Po drugie, zaś koszty transakcji są powiększone o prowizję pobieraną przez bank klienta. Z reguły wynosi ona około 0,5 procent od kwoty przelewu.
Zagraniczni sprzedawcy wystawiają swoje towary również na Allegro, gdzie pojawia się jeszcze jedna możliwość zapłaty, za pośrednictwem PayU. To również bardzo komfortowa opcja.
A może karta walutowa?
Jeśli często robimy zakupy w zagranicznych sklepach online i płatności zagranicznych dokonujemy regularnie, warto przemyśleć założenie konta walutowego. Rachunki walutowe występują, jako dodatek do kont prowadzonych w złotówkach. Ich posiadaczom wydawana jest specjalna karta walutowa, a ta zapewnia naprawdę wygodną i bezpieczną formę płatności. Dokonując płatności w euro, dolarach oraz funtach, nie musimy obawiać się dodatkowych prowizji za przewalutowanie. Gdy kupujemy produkty w określonej walucie np. funtach brytyjskich, w brytyjskim sklepie internetowym, zaoszczędzimy sporo korzystając z konta walutowego zasilonego wcześnie funtami zakupionymi w kantorze online.
Zakupy w sklepach zagranicznych to jeszcze większy wybór produktów i okazji cenowych. Warto korzystać z tej możliwości. Po przełamaniu pierwszych lodów i dokonaniu pierwszych takich zakupów, z pewnością chętnie będziemy do nich wracać.