Czego obawiamy się najbardziej dokonując płatności internetowych? Tego, czy środki zgromadzone na naszym koncie bankowym będą przy tym bezpieczne. Utrata portfela w wyniku jego zagubienia czy kradzieży jest zawsze przykra. Jednak nie nosimy przy sobie zazwyczaj zawrotnych sum gotówki. Tymczasem na rachunkach bankowych gromadzimy często oszczędności całego życia. Cyberprzestępstwa i cyberoszustwa stają się zaś coraz bardziej powszechne. Jak się przed nimi bronić? Okazuje się, że wystarczy stosowanie kilku podstawowych zasad.
Płatności wykonuj z prywatnego komputera!
Dokonywanie płatności w miejscach, gdzie dostęp do komputera może mieć w zasadzie każdy nie są najlepszym pomysłem. Dlatego powinniśmy unikać płacenia przez internet w kafejkach internetowych czy pracowniach komputerowych na uczelniach. W ten sposób otwieramy oszustom drogę do łatwego wyłudzenia naszych poufnych danych. Ich wykorzystanie do celów niezgodnych sprawem i zagrażających bezpieczeństwu naszych środków finansowych może być kwestią czasu. Płatności realizujmy wyłącznie korzystając z naszego osobistego komputera. Najlepiej, aby był on zabezpieczony hasłem dostępu.
Korzystaj ze znanych i sprawdzonych serwisów!
Najbezpieczniejszym sposobem płatności jest korzystanie z systemu bankowości elektronicznej swojego banku, bez żadnych pośredników. Obecnie jednak coraz powszechniejsze stają się serwisy umożliwiające tak zwane szybkie płatności. Korzystajmy z tych, które na rynku są obecne już bardzo długo i posiadają wyrobioną markę i zaufanie klientów. Dobrym przykładem jest PayU czy Dotpay. Również zakupów internetowych dokonujmy w dobrze znanych sklepach. Zanim włożymy produkty do wirtualnego koszyka, sprawdźmy opinie na temat danego sklepu. Sklep powinien udostępniać na swojej stronie adres oraz numer telefonu, aby umożliwić kontakt z klientami. Już sam brak takich danych jest sygnałem ostrzegawczym.
Zwracaj uwagę na bezpieczeństwo połączeń!
Płatności internetowe powinny być realizowane wyłącznie na stronach posiadających specjalne certyfikaty bezpieczeństwa. Bardzo łatwo możemy sprawdzić czy dany serwis rzeczywiście je posiada. Symbol zamkniętej kłódki w pasku adresu oraz na dole strony oraz adres rozpoczynający się do „https” to główne wyznaczniki bezpiecznych stron. Korzystanie ze stron nieposiadających certyfikatu grozi tym, że przesyłane dane trafią w ręce nieuprawnionych osób.
Dokumentuj przebieg transakcji!
W trakcie jakichkolwiek problemów, zawsze starajmy się nawiązać kontakt ze sprzedającym. Zachowujmy również wszelką korespondencję. Nawet największe środki ostrożności mogą okazać się nieskuteczne w konfrontacji ze sprytnym złodziejem. Gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszustwa, nie zastanawiajmy się długo i zgłośmy sprawę na policję. Im więcej informacji przekażemy w tej sytuacji funkcjonariuszom, tym większa szansa, że odzyskamy nasze pieniądze, a oszust nie pozostanie bezkarny.