W dobie Internetu, zakupy online są już codziennością dla większość z nas. Z dnia na dzień przybywa entuzjastów tej formy płacenia. Eksperci wskazują nawet, że w przyszłości rynek e-commerce zupełnie wyprze tradycyjne, czyli gotówkowe formy płatności. Wynika to z szeregu udogodnień, jakie oferują e-sklepy. Chodzi m.in. o dostęp do szerszej i tańszej oferty, dużą wygodę kupowania z domu oraz oszczędność czasu. Wraz z zainteresowaniem płatnościami online, pojawiają się różne sposoby cyberoszustw. Dzisiaj wyjaśniamy, jak bezpiecznie płacić w sieci kartą.
Płatność kartą to na pewno jeden z bezpieczniejszych sposobów realizacji transakcji w sieci. Autoryzacja jakiejkolwiek czynności, jak wypłata środków czy przelew wymaga bowiem podania specjalnego PIN-u, który znany jest tylko i wyłącznie właścicielowi karty. Oznacza to, że nawet gdy zgubimy kartę, to mamy dostatecznie dużo czasu na to, aby spokojnie ją zablokować. Co więcej, banki stosują automatyczne systemy zabezpieczeń, które blokują automatycznie kartę, w sytuacji, gdy zostanie na niej zarejestrowana podejrzana aktywność. Jeśli więc z karty użytkownika zostanie zlecone wiele transakcji pod rząd, to blokada zostanie uruchomiona.
Zalety używania karty
Korzystając z karty płatniczej, unikamy uciążliwej konieczności samodzielnego i ręcznego wpisywania wszystkich danych do formularza przelewu, co niejednokrotnie wystawia nas na ryzyko. Cyberoszuści często bowiem podmieniają numery rachunków bankowych na swoje tak, aby to im przelać daną kwotę. Jeśli płacimy kartą przy użyciu opcji „one-click”, formularz zostanie wypełniony automatycznie, a całą transakcję potwierdzimy jednym kliknięciem. Warto dodać, że metoda płacenia kartą jest najpowszechniejszym sposobem realizacji e-transakcji zagranicą. Oznacza to, że osoby kupujące w zagranicznych e-sklepach muszą być przygotowane na to, że większość z nich będzie honorować właśnie płatność kartą i m.in. dlatego warto jej używać. Posiadając kartę nie musimy się też martwić złodziejami, ponieważ przy sobie nosimy tylko mały plastik, a nie pliki banknotów.
Chargeback
Co jednak w sytuacji, gdy padliśmy ofiarą cyberprzestępcy? Choć większość polskich banków nie podaje tej informacji, to wszystkie transakcje przeprowadzane kartami kredytowymi VISA i MasterCard objęte są dodatkową gwarancją, tzw. chargeback. Z gwarancji możemy skorzystać jeśli dane naszej karty wyciekły, a na rachunku zaczęły pojawiać się różne nieautoryzowane transakcje. Po złożeniu reklamacji w banku musimy czekać na decyzję, choć są one zwykle wydawane po myśli klientów. Dodatkowo możemy sprawdzić czy w naszym banku transakcje kartą kredytową przeprowadzane przez dodatkowego operatora płatności też mogą być reklamowane w ten sposób. W większości instytucji finansowych jest to możliwe, w części trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki. Są to m.in. złożenie reklamacji u operatora płatności. Zdarza się też, że w niektórych placówkach takie reklamacje w ogóle nie są uwzględniane.