Handel elektroniczny kwitnie i nic nie zatrzyma postępu w obszarze e-commerce. Niestety wraz ze wzrostem sprzedaży internetowej rośnie liczba przestępstw z nią związanych. Oszuści działają w coraz bardzie wyrafinowany sposób. Bardzo często jednak korzystają także ze zwykłej nieuwagi i braku rozsądku e-klientów oraz zaniedbań w zakresie zabezpieczeń transakcji ze strony e-sprzedawców. Klienci powinni być ostrożni klikając przycisk „Kup teraz”. Czy istnieją sposoby na uniknięcie najgorszych scenariuszy? Tak i nie. Pracowity haker prawie zawsze będzie w stanie znaleźć sposób, by wykraść dane, nawet, jeśli jego próby są blokowane przez bardziej bezpieczne systemy. Można jednak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępczości, korzystając następujących wskazówek:
Dokonuj zakupów online tylko z zabezpieczonych witryn SSL / TLS
Coraz więcej witryn korzysta z szyfrowania SSL / TLS w celu zabezpieczenia danych online. Ten rodzaj szyfrowania jest niesamowicie trudny do złamania przez hakerów. Jest to właściwie niemożliwe przy obecnej mocy obliczeniowej komputerów. Decydując się na zakupy w sieci, należy korzystać witryn, które zostały zweryfikowane pod kątem używania standardu szyfrowania wysokiego poziomu. Na szczęście bardzo łatwo go zidentyfikować. Zwracajmy po prostu uwagę na symbol kłódki oraz oznaczenie "https" przed adresem internetowym. Istnieje wiele poziomów certyfikatów, które może kupić dany sprzedawca. Unikajmy zakupów w firmach, które posiadają najtańszy poziom zabezpieczeń SSL / TLS od niesprawdzonych dostawców. Certyfikaty wyższego poziomu wymagają kompletnej i dość obszernej oceny tożsamości, własności i zabezpieczeń witryny. Dają więc większą gwarancję bezpieczeństwa.
Dokonuj płatności tylko za pośrednictwem witryn, które korzystają z renomowanych i bezpiecznych bramek płatności internetowych
Bramki płatności internetowych, takie jak Dotpay, istnieją przede wszystkim dla wygody, ale także w celu zabezpieczenia płatności internetowych, nawet, gdy robimy zakupy w mniej bezpiecznych witrynach. Podczas korzystania z hostowanych bramek płatniczych nasze dane nigdy nie trafiają do rąk sprzedawcy. Wiarygodne zintegrowane i hostowane systemy płatności powinny być dostosowane do standardu bezpieczeństwa danych PCI DSS. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy wiedzieć, czy witryna jest zgodna z tymi standardami, jeśli nie używa rozpoznawalnej i sprawdzonej bramki płatności. Jeśli jednak nie znamy danego sprzedawcy i nigdy nie robiliśmy u niego zakupów, a widzimy, że korzysta z usług znanego dostawcy płatności np. Dotpay, mamy gwarancję, że transakcje dokonane za pośrednictwem jego witryny będą bezpieczne.