Sposoby płatności internetowych

News

Handel internetowy kwitnie. Nowe sklepy internetowe wyrastają jak grzyby po deszczu, a ponieważ konkurencja jest duża, muszą zrobić wszystko by przyciągnąć do siebie klientów. Oferowanie szerokiej palety sposobów zapłaty za zakupione towary wydaje się obecnie koniecznością. Klienci, którzy nie znajdą wśród metod płatności interesującej ich możliwości nie zastanawiając się długo wybiorą inny sklep. Jakie są, więc najpopularniejsze sposoby płatności internetowych?

Tradycyjny przelew internetowy

Zwykły przelew bankowy, którzy jest dobrze znany klientom wszystkich banków musiał znaleźć swój odpowiednik w bankowości elektronicznej. Ma jedną podstawową zaletę. Nie wiąże się ze zbyt dużymi kosztami. Banki wychodząc na wprost oczekiwaniom swoich klientów z reguły oferują właścicielom kont darmowe przelewy online do wszystkich banków. Zazwyczaj są one nielimitowane. Po zalogowaniu do systemu bankowości elektronicznej wypełniamy formularz przelewu, wpisując dane podobne, jak w przypadku zwykłego przelewu, czyli numer rachunku odbiorcy, jego dane, tytuł przelewu oraz jego kwotę. Następnie zatwierdzamy przelew. Autoryzacja następuje za pomocą jednorazowego kodu. W porównaniu do innych metod płatności tradycyjny przelew online wiąże się z dosyć długim czasem realizacji płatności.

Przelew ekspresowy

Jeżeli zależy nam na krótszym czasie realizacji przelewu, możemy skorzystać z opcji przelewu ekspresowego. Możliwość ta jest dostępna we wszystkich bankach. Przelewy ekspresowe realizowane są przez pośrednika. Po zalogowaniu do systemu bankowości internetowej, należy wybrać opcję natychmiastowego przelewu oraz wypełnić formularz przelewu. Przelew ekspresowy wymaga akceptacji oświadczenia, które zawiera informacje o operatorze transakcji. Dopiero wówczas możemy zatwierdzić przelew. Pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy naprawdę szybko, bo już po kilku minutach. Niestety istnieją pewne ograniczenia. Banki zastrzegają sobie maksymalną kwotę takiego przelewu. Pobierają również od takich operacji bardzo wysokie prowizje.

Szybkie przelewy internetowe

W przypadku szybkich przelewów internetowych płatność jest realizowana w systemie PayByNet albo za pośrednictwem dostawców płatności takich, jak PayU, DotPay czy eCard. Rozwiązanie to zapewnia szybką realizację. Dzięki temu sprzedawca może szybciej otrzymać pieniądze za towar oraz dokonać jego szybszej wysyłki. Jak wygląda procedura takiej płatności? Sklep internetowy daje nam możliwość wskazania banku, za pośrednictwem, którego chcemy dokonać płatności. Następnie zostajemy automatycznie przeniesieni na stronę naszego banku. Wystarczy, że zalogujemy się podając odpowiednie hasło, a otrzymamy dostęp do wypełnionego już wniosku przelewu. Wniosek po zatwierdzeniu kierowany jest do dostawcy płatności i to on rozlicza się ze sprzedawcą. Po dokonaniu autoryzacji system automatycznie wylogowuje nas ze strony banku i przenosi z powrotem na stronę sklepu. Sprzedawca od razu otrzymuje powiadomienie o dokonaniu przez nas płatności. Zaletą tego sposobu płatności jest nie tylko szybkość, ale i bezpieczeństwo transakcji.