O bezpieczeństwie płatności internetowych

News

Ochrona danych osobowych w przestrzeni wirtualnej jest niezwykle istotnym czynnikiem korzystania z bankowości elektronicznej i realizowania płatności elektronicznych. Aby nie paść ofiarą przestępstw, oszustw i prób wyłudzania danych, powinniśmy stosować kilka podstawowych reguł.

Chroń swoją tożsamość bez względu na to, czy korzystasz z banków internetowych!

Ochrona danych osobowych powinna być naszym priorytetem nie tylko w momencie dokonywania płatności internetowych. W realnym świecie powinniśmy pilnować swoich dokumentów takich, jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W żadnym wypadku nie należy udostępniać ich osobom trzecim, zwłaszcza w sytuacji, gdy tak na prawdę nie jest to konieczne. Nie zostawiajmy dowodu w zastaw czy wypożyczając jakiś przedmiot. Jeżeli zdarzy nam się zagubienie dokumentów lub ich kradzież, w pierwszej kolejności zadbajmy o zastrzeżenie ich w banku. Dane z dokumentów mogą wykorzystać nie tylko przestępcy w realnym świecie, ale również oszuści internetowi.

Zadbaj o bezpieczeństwo płatności kartami

Korzystając z kart płatniczych bardzo często nie wykazujemy nawet minimalnej ostrożności. Najczęściej popełnianym błędem jest zapisywanie w rozmaitych miejscach numerów kart oraz PIN-ów oraz udostępnianie kart i PIN-ów osobom nieupoważnionym. Jedna z podstawowych zasad korzystania z karty płatniczej brzmi: „nigdy nie trać karty z oczu”. Dotyczy to zarówno dokonywania płatności w sklepie, jak i płacenia nią rachunku w restauracji. Dla bezpieczeństwa naszych środków finansowych powinniśmy również ustalić pewne limity bezpieczeństwa, jak chociażby dzienny limit wypłat w bankomacie czy płatności bezgotówkowych.

Korzystaj odpowiedzialnie z usług bankowości elektronicznej

W trosce o bezpieczeństwo transakcji internetowych powinniśmy ustalić odpowiednio długie i skomplikowane hasła dostępu. Należy również unikać ich zapamiętywania przez przeglądarkę internetową, a po zakończeniu sesji wylogować się z systemu. Dość powszechnie popełnianym błędem są takie same hasła dostępu do bankowości elektronicznej, jak do innych serwisów np. poczty elektronicznej. Logując się do systemu bankowości internetowej zawsze sprawdzajmy, czy adres jest prawidłowy. Oznaczenie „https” w pasku adresu oraz symbol zamkniętej kłódki w dole strony pozwala uniknąć stron niezabezpieczonych odpowiednimi certyfikatami. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z usług bankowości elektronicznej z ogólnie dostępnych komputerów np. w pracowni komputerowej na uczelni czy kafejce internetowej. Natomiast na swoim laptopie musimy unikać logowania do bankowości w ogólnodostępnych, otwartych punktach WiFi. Adresy do przeglądarki wpisujmy zawsze ręcznie. Korzystanie z odnośników zawartych w wiadomościach e-mail, wyszukiwarkach czy innych niesprawdzonych źródłach może skończyć się dla nas bardzo źle.

To tylko kilka podstawowych reguł bezpieczeństwa. Dyktuje je sam zdrowy rozsądek, a mimo to bardzo często popełniamy najprostsze z możliwych błędów.