Skąd bierze się takie zainteresowanie płatnościami mobilnymi?

News

Powoli zbliżamy się do czasów, kiedy może się okazać, że płatności gotówkowe nie będą nam już do niczego potrzebne. Czy tak się stanie i kiedy tak się stanie? Nie wiadomo, obecnie wartość materialnej gotówki ciągle istnieje i zapewne wielu z Was mimo wszystko lubi zapach pieniędzy oraz lubi mieć trochę zapasowych pieniędzy w portfelu. Ale nie zmienia to faktu, że coraz częściej rozleniwiamy się do tego stopnia, że wychodzimy do sklepu tylko z karta kredytową albo telefonem, którym też możemy już płacić. Najgorsze co nam się może przytrafić to sytuacja, gdy weźmiemy dziewczynę na kolację do wystawnej restauracji, wszystko idzie po naszym planie, aż przychodzi kelner z rachunkiem i mówi, że nie ma możliwości płacenia kartą. Wtedy pojawia się panika i szybkie szukanie bankomatu. Coraz częściej też zaczyna nas irytować, gdy w jakimś miejscu nie możemy zapłacić kartą/telefonem i często do tej placówki raczej nie wracać. Skąd wziął się fenomen płatności mobilnych? Czemu aż tak bardzo i szybko się do nich przywiązaliśmy?

Kilka słów o systemie BLIK
Pisząc o płatnościach mobilnych nie można nie wspomnieć o nowoczesnej aplikacji BLIK. Jest to system płatności mobilnych w telefonie, który za pomocą nowoczesnej technologii pozwala nam używać naszego smartfona jako karty kredytowej i nim na przykład płacić. Działa to w ten sposób, że musimy posiadać odpowiedni model telefonu, na którym będziemy mieli zainstalowaną aplikację naszego banku – udostępnioną przez BLIK. Aby dokonać transakcji musimy zatwierdzić na telefonie sześciocyfrowy kod, który pojawi się w naszej aplikacji bankowej. W ten oto sposób będziemy mogli zaakceptować transakcje takie jak płatność w sklepie internetowym, w terminalu płatniczym czy wyciąg gotówki z bankomatu. 

Czemu BLIK stał się fenomenem w płatnościach mobilnych polaków?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że pomysł na BLIK pojawił się już 5 lat temu, a przyczyn jego popularności jest wiele. Na pewno BLIK stał się nowym trendem na rynku, ponieważ pozwala on nam wygodne, bezpieczne oraz proste zapłacenie za nasze zakupy – w sposób szybki i wygodny. Poza tym warto zaznaczyć również, że polskie społeczeństwo (przede wszystkim młodzi i dorośli ludzi w przedziale 15-45 lat) są zdecydowanie coraz bardziej otwarci na nowe technologie i z wielkim entuzjazmem podchodzą oraz korzystają ze wszelkich udogodnień technologicznych. Ciągle odnotowuje się wzrost transakcji zrealizowanych za pomocą systemu BLIK, a to może jedynie świadczyć o tym, że coraz bardziej odpowiada nam używanie płatności mobilnych, które są przyszłością – na którą jesteśmy gotowi i otwarci.