Ryzyko związane z transakcjami elektronicznymi

News

Nasz świat staje się w coraz większym stopniu cyfrowy. Przestawienie się na elektroniczne płatności jest naturalną konsekwencją tych przemian. Metody płatności online pozwalają nam na szybkie i sprawne dokonywanie transakcji. Zarówno opłacanie bieżących rachunków, jak i zapłatę za zakupy w sklepach internetowych. Łatwość dokonywania płatności w sieci ma swoją drugą stronę. Wielu użytkowników obawia się, że nieskomplikowane procesy płatności są nieodpowiednio zabezpieczone. Okazuje się jednak, że nawet najbardziej rozbudowane i nowoczesne systemy bezpieczeństwa na nic się zdadzą, jeśli sami e-klienci będą zachowywać się w sposób nieroztropny i nieodpowiedzialny. Transakcje w sieci mogą być całkowicie bezpieczne. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. 

Świadomość zagrożeń 
Niestety, duża część klientów elektronicznych nie jest świadoma zagrożeń, jakie wiążą się z e-transakcjami. Na temat cyberoszustw oraz dostępnych sposobów zabezpieczeń wiemy naprawdę bardzo mało. Nie interesujemy się tym, jak sami możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Tymczasem, odpowiednia zapora, skuteczny program antywirusowy, systematyczne aktualizowanie systemu pomaga zapobiec atakom przestępców. Każda nowoczesna metoda płatności ma swoje plusy. Jednak o ryzyku mało, kto mówi. Entuzjaści nowinek technologicznych czasami zupełnie bezrefleksyjnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa transakcji zbliżeniowych czy płatności mobilnych. 

Jakie działania warto podjąć, aby zabezpieczyć swoje transakcje online 
Bez względu na to, jakiego urządzenia używamy, aby dokonywać transakcji online musimy pamiętać o zainstalowaniu na nim skutecznego programu antywirusowego. Dobry antywirus to jednak nie wszystko! Bardzo ważne jest jego regularne aktualizowanie. Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby, aby przełamać bariery ochronne naszych komputerów oraz urządzeń mobilnych. Dlatego programy antywirusowe powinny być aktualne. 

Kolejna ważna zasada podczas korzystania z e-płatnosci to używanie wyłącznie bezpiecznego konta internetowego. Nie ważne czy dokonujemy przelewu, czy wyłącznie logujemy się na konto bankowości elektronicznej. Otwarte i niezabezpieczone w żaden sposób sieci stanowią ogromne zagrożenie. 

Korzystajmy z usług sklepów współpracujących ze sprawdzonymi operatorami płatności. Możemy być wówczas pewni, że posiadają wszelkie stosowne certyfikaty, a transakcje elektroniczne są właściwie zabezpieczone. Kluczową kwestią jest posiadanie certyfikatu SSL. Jak sprawdzić, czy dany sklep nim dysponuje? Jego adres internetowy powinien się zaczynać od https://. Sprawdzimy to jednym rzutem oka na pasek adresu. 

Czujność przede wszystkim
Pewien odsetek płatności elektronicznych powoduje wyłudzenia danych i kradzieże pieniędzy z rachunków bankowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że w znacznej mierze tego typu sytuacje spowodowanie są nieostrożnością, niefrasobliwością, a czasami również nieświadomością użytkowników. Powinni być oni całkowicie pewni, ze urządzenie, z którego korzystają przy dokonywaniu płatności jest zabezpieczone. Wiele osób dla większego bezpieczeństwa do transakcji w sieci używa starszych modeli telefonów czy laptopów.