Serwisy płatności. Wygodne, ale czy bezpieczne?

News

Płatności bezgotówkowe w dobie rozwijającego się handlu internetowego przeżywają prawdziwy rozkwit. Coraz większa liczba e-klientów wybiera ten sposób zapłaty za towary i usługi, ponieważ jest po prostu szybszy i bardziej komfortowy. Na rynku płatności działają sprawdzeni operatorzy, dzięki którym transakcje w sieci mogą dochodzić do skutku. Oferują oni zazwyczaj pełen wachlarz rozmaitych metod płatności, które klienci mogą wybrać w zgodzie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami. Niektórzy jednak mają cały czas z tyłu głowy wątpliwości. Czy płatności online rzeczywiście są bezpieczne?

Instytucje płatnicze pod kontrolą 
Firmy świadczące w Polsce usługi płatnicze objęte są kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Zostają także wpisane do specjalnego rejestru. Wcale nie jest łatwo znaleźć się na takiej liście. KNF bardzo dokładnie weryfikuje, czy dana instytucja rzeczywiście spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa. Jeśli zatem chcemy bezpiecznie płacić online, przed skorzystaniem z usług danego operatora możemy sprawdzić, że widnieje one w rejestrze KNF. Jeśli nie, poszukajmy po prostu innego pośrednika. 

Płać z pomocą sprawdzonego operatora 
Proces realizacji transakcji w sieci powinien charakteryzować się określonymi cechami. Przede wszystkim musi być prosty, a właściwie intuicyjny oraz bezpieczny. E-kleinci są w dzisiejszych czasach mocno wyczuleni na kwestie bezpieczeństwa. Każda podejrzana aktywność operatora wzbudza natychmiast ich podejrzenia. Polski rynek płatności jest na szczęście na tyle szeroki, aby zaoferować nam usługi sprawdzonych pośredników takich, jak firma Dotpay posiadająca wieloletnie doświadczenie. Tego rodzaju firmy podejmują współpracę z najbardziej popularnymi sklepami online i zabezpieczają gigantyczne liczby transakcji. Muszą, zatem posiadać stosowne zabezpieczenia oraz certyfikaty. Jedna wpadka ze strony operatora, może skutkować, bowiem utratą zaufania wszystkich klientów, a jego odbudowanie często okazuje się zwyczajnie niemożliwe. Operatorzy płatności oferują cały szereg rozmaitych metod płatności. Charakteryzują się one różnym poziomem bezpieczeństwa, ale w wielu przypadkach e-klienci powinni także sami zatroszczyć się o pieniądze na swoich kontach, stosując pewne, podstawowe zasady np. nieużywanie do transakcji online otwartych sieci. 

Bądź czujnym użytkownikiem! 
Operatora można sprawdzić nie tylko zaglądając do rejestru KNF. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany pośrednik posiada łatwo dostępne Biuro Obsługi Klienta. Zawsze możemy do niego zadzwonić i przekonać się, jaka jest jakość obsługi. To bardzo istotne, aby w przypadku poważniejszych problemów nie zostać pozostawionemu samemu sobie. Doświadczeni operatorzy dbają o to, aby ich obsługa odpowiadała na wszelki wątpliwości i pomagała klientom w razie kłopotów. Sprzedawcy, którzy chcą korzystać z usług operatora, muszą natomiast dowiedzieć się o jakość i cenę obsługi technicznej. Serwis płatności musi zabezpieczać klientów przed cyberatakami. Niedopuszczalne są sytuacje wycieku danych spowodowanych przez różnego rodzaju awarie. Tylko odpowiednie szyfrowanie informacji może im zapobiec.