E-raty online

News

Sprzedaż ratalna przestała być domeną tradycyjnych sklepów. Wraz z rozwojem handlu internetowego sprzedawcy wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom swoich klientów umożliwili im zakupy w systemie ratalnym.

Sklepy internetowe są w stanie rozłożyć kwotę zakupu na raty dzięki współpracy banków z operatorami płatności internetowych. Korzystając z tego rodzaju zakupów, nie musimy przejmować się formalnościami. Wszystko odbywa się za pośrednictwem sieci. Nie ma konieczności podpisywania dokumentów, przekazywania umowy kurierowi oraz wizyt w banku. Pieniądze mogą trafić na konto sklepu jeszcze w tym samym dniu. Jak wygląda cały proces zakupów ratalnych krok po kroku?

Po wybraniu określonych towarów, należy wybrać opcję płatności w ratach i zaakceptować podsumowanie transakcji. Następnym etapem jest wypełnienie wniosku kredytowego. Umożliwia on określenie liczby rat, podanie danych osobowych oraz wszelkich niezbędnych informacji np. o dochodach, formie zatrudnienia oraz kosztach utrzymania. Konieczne jest również upoważnienie banku do sprawdzenia naszych danych w Biurze Informacji Kredytowej. Bank może zweryfikować nasze dochody, a co za tym idzie również zdolność kredytową, na podstawie naszego oświadczenia. Jeżeli jednak kwota zakupu jest wyższa, niż 5 tys. zł podstawą do ich weryfikacji jest wyciąg z konta online. Po sprawdzeniu zdolności kredytowej bank wydaje decyzje o przyznaniu pożyczki lub jej odmowie. Następnie klient otrzymuje informacje o warunkach pożyczki. Ma szansę dokładnie się z nimi zapoznać i jeśli mu odpowiadają, zatwierdzić je. Ostatnim krokiem jest przelanie niewielkiej kwoty, najczęściej 1 zł na wskazane przez bank konto. Ma to na celu weryfikację danych. Pożyczka zostaje uruchomiona po dokonaniu przez klienta przelewu.

Zakupy ratalne w internecie mają wiele zalet. Przede wszystkim możemy sfinansować od ręki towary, na które w normalnej sytuacji nie byłoby nas stać. Przy płatnościach rozłożonych w czasie jesteśmy w stanie wygenerować wyższą kwotę na zakupy. Nie stanowi to dla nas aż takiego obciążenia, jak jednorazowy wydatek. Musimy jednak liczyć się również z pewnymi minusami i ograniczeniami. Maksymalna kwota transakcji w przypadku zakupów ratalnych nie może przekroczyć 20 tys. zł. Nie zrobimy również w ten sposób zakupów w żadnym ze sklepów zagranicznych. Wybierając opcje płatność przy odbiorze również pozbawiamy się możliwości zakupów ratalnych. Jeżeli bardzo zależy nam na tej opcji musimy także zwracać uwagę na to, czy sklep, w którym robimy zakupy ma umowę z operatorem płatności udostępniającym raty online. Nie wszystkie sklepy, bowiem dają w tej chwili klientom taką szansę. I ostatnie ograniczenie. Może okazać się, że nasza zdolność kredytowa jest za niska, abyśmy mogli otrzymać kredyt ratalny. Pamiętajmy o tym, że zakup na raty to swego rodzaju zobowiązanie finansowe, które na pewien czas obciąży nasz domowy budżet. Decyzja o zaciągnięciu kredytu ratalnego powinna, więc być dobrze przemyślana.