Płatności telefonem

News

Telefon komórkowy to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie. Ten elektroniczny gadżet stał się po prostu naszym nieodłącznym towarzyszem. Już dawno temu przestał być wykorzystywany jedynie do mobilnej komunikacji. Dziś dzięki rozmaitym aplikacjom możemy go używać w rozmaity sposób, upraszczając sobie niejednokrotnie życie. Coraz bardziej powszechna i popularna stała się możliwość płacenia telefonem komórkowym za zakupy. Wybierając się do sklepu nie musimy już pamiętać o zabraniu ze sobą portfela czy kart płatniczych. Wystarczy telefon, który przecież większość z nas ma cały czas przy sobie.

Wiele osób z pewnością zastanawia się nad bezpieczeństwem tego rodzaju płatności. Okazuje się jednak, że płacenie telefonem komórkowym jest całkowicie bezpieczne. Ta metoda płatności jest zabezpieczana podobnie, jak płatność kartami kredytowymi czy debetowymi. Przy zachowaniu pewnych zasad nie musimy obawiać się w ogóle płatności telefonem.

Za wykorzystaniem tego sposobu płacenia za zakupy przemawia przede wszystkim jego prostota. Wystarczy przyłożenie telefonu do czytnika tak, jak czynimy to w przypadku karty z PayPassem. Wszelkie dane potrzebne do zrealizowania transakcji zapisane są na karcie SIM w telefonie. Oczywiście, aby wszystko funkcjonowało sprawnie niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Za jego sprawą telefon w połączeniu z kartą SIM będzie mógł działać na podobnych zasadach jak tradycyjna karta płatnicza. Do wygody takiego rozwiązania nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Tego typu płatności z pewnością nie dokonamy każdym modelem telefonu. Sprzęt powinien posiadać oznaczenie „PayPass ready” Takie modele telefonów wcale nie muszą zrujnować naszej kieszeni. Wiele z nich dostępnych jest w całkiem atrakcyjnych cenach. Tak samo jak w przypadku kart płatniczych zakupy poniżej 50 złotych nie wymagają podawania przez nas PIN-u. Jeżeli jednak kwotę tę przekroczymy, musimy liczyć się z koniecznością jego wpisania.

Kolejna wątpliwość, która pojawia się, gdy myślimy o możliwościach płatności za pomocą telefonu to pytanie, czy telefony wszystkich sieci komórkowych posiadają telefony gotowe do tego typu transakcji. W chwili obecnej taką opcję zapewniają dwie sieci komórkowe. Natomiast wszystkie pozostałe są na etapie wdrażana odpowiednich systemów. Jest prawie pewne, że w niedługim czasie użytkownicy każdej sieci będą mogli za swoje zakupy zapłacić telefonem.

Czy wszystkie sklepy umożliwiają płatności telefonem komórkowym? Z pewnością wszędzie tam, gdzie do tej pory płaciliśmy za pomocą karty z PayPassem, posiadając odpowiedni model telefonu, będziemy mogli nim zapłacić. Aby umożliwiać płatność telefonem sklep czy punkt usługowy musi po prostu posiadać terminal płatniczy dostosowany do płatności zbliżeniowych.